Саид Ризван Фарук, единият от двамата заподозрени за стрелбата в Южна Калифорния, при която загинаха 14 души, изглежда е бил радикализиран, макар че може да е действал, воден и от други мотиви, съобщи телевизия Си Ен Ен. Медията се позовава на източници от силите на реда, предаде Ройтерс.
Според Си Ен Ен Фарук е поддържал връзка по телефона и чрез социалните медии с повече от едно лице, разследвано от ФБР по подозрение в международен тероризъм.
Президентът на САЩ Барак Обама каза, че следователите все още не знаят защо двама заподозрени избиха 14 души и раниха 17 в Сан Бернардино, Калифорния. Обама се зарече, че ФБР и съдебните органи ще разплетат докрай случая.
"Възможно е това да е свързано с тероризма. Но ние не знаем. Възможно е също да е било свързано с проблеми на работното място или мотивите да са смесени", каза президентът пред журналисти, след като се срещна в Белия дом със съветниците си за националната сигурност.
"Засега не знаем защо се случи това ужасяващо събитие. Знаем, че двамата нападатели, които бяха убити, са имали оръжия и изглежда са имали достъп до други оръжия в дома си. Но не знаем защо са го направили, не знаем какви са били мотивите им", каза президентът.
В изявление от Овалния кабинет Обама призова американците да изчакат фактите и след това да правят заключения. Мнозина американци имат чувството, че не могат да направят нищо срещу масовото насилие, но "всички ние има какво да направим", нацията трябва да попречи на насилието, продължи той.
Необходимо е да се предприемат ефикасни мерки, за да се затрудни достъпът на някои хора до оръжие. Важно е всички американци, включително щатските законодатели, да помислят какво могат да направят, каза Обама, но призна, че заплахата от насилие не може да бъде напълно премахната.
Президентът нареди знамената да бъдат спуснати наполовина след кръвопролитието в Калифорния, съобщи агенция Франс прес, цитирана от БТА.