Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ възнамеряват да останат "непоклатим партньор" на Саудитска Арабия, дори ако се окаже, че саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман е бил в течение на плана за убийството на журналиста Джамал Кашоги, предаде Ройтерс и БТА.
В изявление, разпространено от Белия дом, Тръмп посочи, че не възнамерява да прекратява военните договори с Рияд, отбелязвайки, че "би било глупаво да се спрат тези договори - от това най-много биха спечелили Русия и Китай".
Президентът каза, че американските разузнавателни агенции все още проучват свидетелствата от убийството на Кашоги в саудитското консулство в Истанбул на 2 октомври, както и кой е планирал убийството.
"Нашите разузнавателни служби продължават да правят оценка на цялата информация, но е напълно възможно престолонаследникът да е знаел за това трагично събитие - може да е знаел, а може и да не е!", каза Тръмп.
Той освен това заяви, че ако САЩ вземат твърди мерки срещу Саудитска Арабия заради убийството на Кашоги, това би довело до рязък скок в цените на петрола, което може да е пагубно за световната икономика, предаде ТАСС.
"Ако развалим отношенията си със Саудитска Арабия, мисля, че цените на петрола ще скочат до небето. Аз задържам тези цени, саудитците ми помагат да ги задържам. Сега имаме ниски цени на петрола и искам те да са още по-ниски. Ако искате цените на петрола да се повишат до 150 долара за барел - Русия впрочем много би се зарадвала на това - единственото, което ви трябва, е да си развалим отношенията със Саудитска Арабия", заяви Тръмп пред журналисти в Белия дом.
"Нямам намерение да разрушавам световната икономика, нямам намерение да разрушавам икономиката на нашата страна с безразсъдни действия към Саудитска Арабия", добави той.
Конгресменът демократ Адам Шиф, който ще оглави комисията за разузнаването на Камарата на представителите от януари, поиска незабавно прекратяване на подкрепата на САЩ за саудитските военни операции в Йемен, замразяване на продажбите на оръжие за Рияд и заяви, че САЩ трябва да намалят зависимостта си от кралството по други въпроси в региона, предаде Ройтерс.
Сенаторът демократ Марк Уорнър, който е заместник-председател на комисията за разузнаването, разкритикува президента Тръмп за поведението му в аферата "Кашоги".
"Провалът на президента да потърси същинска отговорност от Саудитска Арабия за смъртта на Джамал Кашоги е пореден пример как тази администрация в Белия дом се е оттеглила от американското водачество по въпроси като човешките права и защитата на свободата на медиите", заяви Уорнър.
Сенаторката демократ Даян Файнстайн заяви, че няма да подкрепи бъдеща подкрепа или продажби на оръжие от САЩ на Саудитска Арабия. Тя каза, че е шокирана от отказа на Тръмп да санкционира Мохамед бин Салман за "предумишленото убийство" на постоянно пребиваващия в САЩ Кашоги.
Сенаторът демократ Рон Уайдън пък заяви, че ако директорът на ЦРУ и директорът на националното разузнаване не обявят публично оценката си за убийството на Кашоги, той ще внесе нормативен акт следващата седмица, който да ги задължи да го направят.
По-рано бе съобщено, че в брифинги на закрити врата в Конгреса ЦРУ е заявило, че убийството на Кашоги е станало по заповед на саудитския принц престолонаследник, отбелязва Ройтерс.
Турция пък не е изцяло удовлетворена от степента на сътрудничество, която получава от Саудитска Арабия за убийството на Джамал Кашоги и може да поиска то да бъде официално разследвано от ООН, ако контактите й с Рияд навлязат в задънена улица. Това заяви във Вашингтон турският външен министър Мевлют Чавушоглу след среща с американския си колега Майк Помпейо, предаде Ройтерс.
Чавушоглу съобщи, че Турция е предоставила на САЩ най-новата си информация за убийството на Кашоги и повтори позицията на Анкара, че трябва да се изясни кой е заповядал убийството на журналиста.
Турция също така е предала на САЩ списък на 84 души, които иска да бъдат екстрадирани заради връзките им с ислямския духовник Фетхуллах Гюлен, когото Анкара обвинява в организирането на опита за държавен преврат през 2016 г. Чавушоглу уточни, че е предал този списък след телефонен разговор между президентите Тръмп и Ердоган.
Закупуването на руски противоракетни системи С-400 от Турция е приключена сделка, която не може да бъде анулирана, заяви турският външен министър. Той обаче добави, че Анкара се нуждае от още въоръжение и предпочита да го купи от САЩ.
"Сегашната сделка е приключена и не мога да я анулирам. Нужни са обаче още оръжия и предпочитам да купувам от съюзниците си", каза Чавушоглу.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.