Един от най-спорните фронтове в търговската война между САЩ и Китай е т.нар. принудителен технологичен трансфер. Терминът се отнася до начина, по който чуждестранните компании, които искат да оперират на пазара в Китай, са принудени да се разделят със собственото си ноу-хау. Това може да се случи чрез изискване на Пекин, подобно на това за създаването на съвместно дружество между външна и китайски фирма при навлизане на пазара в азиатската страна, или пък чрез по-коварни методи, част от които са неспирните китайски инспекции в чуждестранните заводи, пише в свой анализ Bloomberg.
Докато тези практики на Китай доскоро предизвикваха единствено раздразнение, то влиянието им е все по-значително на фона на развитието на азиатската страна, което я направи стратегически конкурент в особено важни сфери, включително по отношение на изкуствения интелект. За момента правителството в Пекин отхвърля обвиненията, определяйки ги като „напълно неоснователни“, като посочва, че всяка размяна е доброволна и проведена на пазарен принцип.1. Какви са обвиненията?
Преди Китай да се присъедини към Световната търговска организация (СТО) през 2001 г. и да се съгласи да спазва нейните правила, технологичните трансфери бяха необходимо условия за навлизането на пазара в страната. Според Американо-китайския бизнес съвет и други лобистки групи тази практика продължава, въпреки че е в противоречие с изискванията на СТО, като се случва зад затворени врати.
Според проучване на Търговската камара на Европейския съюз в Китай, проведено през 2019 г., 20% от компаниите се чувстват принудени да предадат своето ноу-хау, за да запазят достъпа си до пазара на азиатската страна. Цифрата е двойна в сравнение с 2017 г., когато 10% от дружествата на страните в блока, опериращи на китайския пазар, са твърдели, че има подобен натиск.
2. Как трябва да работи технологичният трансфер?
Целият анализ четете в Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.