IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо САЩ уби точно сега Солеймани и какво ще последва?

BBC: Трябва да се очаква отмъщение

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Убийството на генерал Касем Солеймани, командир на силите "Кудс" на Иранската революционна гвардия, представлява драматична ескалация от конфликт на ниско ниво между САЩ и Иран в такъв, чиито последствия могат да бъдат значителни, се чете в анализ на BBC.

Трябва да се очаква отмъщение.

Верига от действия и репресии може да доведе до приближаване на двете страни до пряка конфронтация. Бъдещето на Вашингтон в Ирак може да бъде поставено под въпрос. А стратегията на президента Тръмп за региона – ако има такава – ще бъде тествана както никога досега, се чете в материала, цитиран от БГНЕС.

Филип Гордън, който беше координатор на Белия дом за Близкия изток и Персийския залив в администрацията на Обама, определи убийството на Солеймани като нещо много близко до "обявяване на война" от американците на Иран.

Силите на "Кудс" са онзи клон на силите за сигурност на Иран, който отговаря за операциите в чужбина. От години, независимо дали е в Ливан, Ирак, Сирия или другаде, Солеймани е ключов подбудител за разработване и разширяване на влиянието на Иран чрез планиране на атаки или подкрепа за местните съюзници на Техеран.

За Вашингтон той беше човек с ръце, оцапани с американска кръв. Но той беше популярен в самия Иран. И на практика той води борбата на Техеран срещу широката кампания на външен натиск и наложените от САЩ санкции.
 
Това, което най-много изненадва не е, че Солеймани е бил в полезрението на президента Тръмп, а защо САЩ трябваше да го унищожат сега.

Техеран беше обвинен за поредицата ракетни атаки срещу американските бази в Ирак. Един цивилен изпълнител на САЩ беше убит. Но по-ранни ирански операции – срещу танкери в Персийския залив; свалянето на американски безпилотен летателен апарат; дори голямата атака срещу саудитски петролен обект – всички преминаха без директен отговор на САЩ.

Като отговор на ракетните атаки срещу американските бази в Ирак, Пентагонът вече нанесе удар срещу проиранската милиция, за която се смята, че стои зад тях. Това на свой ред предизвика нападението срещу американското посолство в Багдад.

Обяснявайки решението да убие Солеймани, Пентагонът се съсредоточи не само върху предишните му действия, но и настоя, че ударът е имал защитна цел. Генералът, гласи изявлението на Пентагона, „активно е разработвал планове за нападение на американски дипломати и членове на службите в Ирак и в целия регион“.

Големият въпрос е какво ще стане след това. Президентът Тръмп ще се надява, че с един драматичен екшън е разгромил Иран и е доказал пред своите все по-неспокойни съюзници в региона като Израел и Саудитска Арабия, че американската отбранителна система все още има зъби. Почти немислимо е обаче, че няма да има стабилен ирански отговор, дори и да не е незабавен.

Може ли в отговор Иран да превърне в мишени американски войници, разположени в Ирак? 5000 американски войници в Ирак са очевидна потенциална цел. Такива са и други видове цели, ударени от Иран или неговите сподвижници в миналото, пише още в анализът.

Напрежението в Персийския залив ще се повиши. Не е чудно, че първоначалното въздействие беше скокът в цените на петрола.

Но също така е възможно отговорът на Иран да бъде в някакъв смисъл асиметричен – с други думи, не просто "око за око". Той може да потърси широката подкрепа, която има в региона – чрез самите сподвижници на Солеймани, които той създаде и финансира.

Това може например да доведе до подновяване на обсадата на американското посолство в Багдад, поставяйки в затруднено положение иракското правителство и под въпрос присъствието на САЩ там. Могат да бъдат предизвикани демонстрации на други места като прикритие за нови атаки.

Ударът срещу командващия силите на „Кудс” беше ясна демонстрация на възможностите и способностите на американското военно разузнаване. Мнозина в региона няма да скърбят за смъртта на Солеймани.

Но това ли беше най-мъдрото нещо, което президентът Тръмп можеше да направи?

Колко добре е подготвен Пентагонът за неизбежните последствия? И какво ни говори тази операция за цялостната стратегия на Доналд Тръмп в региона? Промени ли се тя по някакъв начин? Има ли нова нулева толерантност към иранските операции?

Или това беше просто действие на президента, отстранил ирански командир, който той без съмнение е считал за “много лош човек”, завършва материалът на BBC.

(БГНЕС)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата