В понеделник Доналд Тръмп удължи замразяването на издаване на визи до края на 2020 година. Така той цели да запази 525 хил. работни места за американците, а не за имигрантите, които изгубиха работата си по време на кризата, причинена от коронавируса.
"Американците се състезават с чуждестранни работници за позиции в почти всички сектори на нашата икономика, включително и срещу милиони чужденци, които идват тук, за да вършат само временна работа. В нормални условия добрите програми за сезонни работници биха допринесли за развитието на икономика. Но в тези необичайни времена, причинени от пандемията от COVID-19, издаването на подобни визи застрашават американските работници", гласи един от мотивите в прокламацията на Тръмп.
Това решение далеч не е изненадващо - президентът на САЩ още от началото на мандата си се опитва да ограничи имиграцията под предтекст, че чужденците взимат работата на американците.
Но искат ли наистина американците да работят това, което са склонни да вършат мигрантите?
Според Business Insider, мигрантите често заемат позиции, които имат за цел да помогнат на американските работници да си вършат по-лесно работата. Също така чужденците са склонни да работят повече часове и в по-опасни условия. Така например детегледачките или други организации за детска грижа позволяват на младите майки да се върнат на работа. Освен това имигрантите се грижат и за по-възрастното население на САЩ.
Данните на Бюрото по труда в САЩ сочат, че имигрантите представляват 17% от работната сила в страната, но те вършат най-вече работата, която американците не искат или се заемат с онези дейности, които ще дадат възможност на повече американци да работят.
"Повечето икономисти са съгласни, че въпреки че представляват голяма част от работната сила, имигрантите не взимат нито работните места на американците, нито заплатите им", заяви Пери, професор от UC Дейвис, пред PBS.
А според изследователския център Pew, имигрантите помагат в борбата с намаляващата работна сила. Без имиграция, след като поколението на бейби буумърите вече се пенсионира и нивото на раждаемостта в САЩ намалява, Pew изчисли, че работната сила ще се свие от 173,2 милиона през 2015 г. до 165,6 милиона през 2035 година.
Без силна работна ръка, програми, като тази за Социалното осигуряване, която се финансира от работещите хора, ще трябва да намалят бюджета си, а икономическият растеж или ще се свие, или ще бъде в застой. Освен това имигрантите имат навика да започват и нови бизнеси. Така те отварят и нови работни места. Те също така харчат парите, които печелят в американски магазини и други бизнеси, за да подпомогнат засилването на икономиката, гласи проучване на Международния съюз на служителите.
Имигрантите не просто създават нови бизнеси. Те са по-добри в това от американците. Според Harvard Business Review имигрантите в САЩ са склонни да допринесат около два пъти повече за предприемачеството, отколкото местните граждани. Също така техните бизнеси са по-успешни. Проучването на Harvard Business School установява, че предприятията, създадени от имигранти, се представят по-добре по отношение на ръста на заетостта за три и шест години, отколкото предприятията, създадени от местни граждани.
Проучване за 2017 г. от Центъра за американско предприемачество установи, че повече от 40% от компаниите във Fortune 500 са основани от имигранти от първо или второ поколение. Но дори и на ниво "малък бизнес" много общности зависят от бизнеси, създадени от мигранти.
Компаниите веднага се възпротивиха на Тръмп, тъй като това ще ги възпрепятства да наемат по-талантливи служители. Гиганти като Apple и Google разчитат на H-4 визи за да наемат международни професионалисти, които да развият иновационните си възможности.
"Успехът на Америка зависи от това, компаниите да имад достъп до най-големите таланти в целия свят. Точно сега имаме нужда от този талант, за да допринесем за икономическото възстановяване на САЩ", бяха категорични в своето изявление от Google.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.