"Това е гняв, който се насъбира у хората от известно време", казва 60-годишният Чарлз Билъпс. Когато протестите срещу полицейското насилие в САЩ започват, той въобще не е изненадан. Самият той е бивш полицай, който работи в Ню Йорк в продължение на десетилетия. Също така е и чернокож.
Не за първи път американците настояват за промяна в органите на реда. Още през XX век обществото се опитва да направи реформа. Но през последните месеци зачестилите убийства на чернокожи граждани от ръцете на полицаи, и най-вече смъртта на Джордж Флойд, преляха чашата. Хората отново излязоха по улиците и този път няма да се откажат без да има промяна.
А полицаите? Те са раздвоени дали да има реформи и в какво да се изразяват те. За Билъпс проблемът се намира на върха.
"Политиката на строгата полиция или така наречената теория на "счупените прозорци", която е представена още през 80-те, отдавна вече е пагубна за отношенията между малцинствата и полицаите", обяснява Билъпс. По думите му, едва наскоро властите започват да се отказват от по-крайните мерки, но те трудно могат да бъдат идкоренени от департаментите, където от години е установено управлението на бели офицери.
"Главата е мислителят, този, който дава заповеди. Тялото се съобразява с това, което главата казва. Ако тя не е здрава, то няма как и тялото да е здраво", казва Билъпс. Той е на мнение, че ръководството трябва да бъде подменено, тъй като много от главните полицаи са от старата школа, а "това мислене вече не е подходящо".
"Случвало ни се е първо да сме чернокожи, а след това полицаи. Това ни дава по-различен поглед над нещата от този на нашите бели колеги", споделя полицаят Терънс Хопкинс. Той твърди, че чернокожите полицаи винаги са се чувствали различни.
Според изследване от 2016 година на института Pew 69% от чернокожите полицаи са на мнение, че трябва да бъде направена промяна и страната да даде равни права на цветнокожите и белите. Едва 6% от бели полицаи са на това мнение. Проучването е направено след подобен инцидент, като този с Джордж Флойд. То показва още, че голяма част от белите полицаи вярват, че това са изолирани случаи. За 57% от чернокожите офицери обаче инцидентите са признак за сериозен проблем.
Тепърва ще стане ясно какви са резултатите от проучванията след смъртта на Джордж Флойд и в следствие на последните протести. Едно е ясно - повече полицаи вече вярват, че проблемът не е изолиран, а системен. Белите редом с чернокожите подкрепят протестите.
"Това, което се случва сега, е движение за реформа на полицията", казва Хопкинс, който е сред органите на реда от 30 години. Според него поне трябва да се направи, за да се привлекат хора от малцинствата в редиците на полицията. Така в Далас се появява проектът полицията да отразява напълно разнообразието на населението в града.
Но Хопкинс споделя, че е наясно защо има съпротива срещу промяната.
"Винаги се опитваш да предпазиш мястото, на което работиш. Когато хората ти кажат, че правиш нещо грешно, ти отричаш, не искаш да признаеш грешката си", обяснява той. Билъпс е на същото мнение: "Имаме две фракции - едните искат промяна, другите искат да се придържат към зоната си на комфорт".
Някои полицаи са гневни относно критиките, които понасят. Те са обидени, че всички са поставени под общ знаменател, че са наричани животни, че хората искат те да се срамуват от професията си. Във Facebook групата Blue Lives Matter, насочена към защита на полицаите, има над 2 милиона последователи. Според хората, които са се присъединили, полицията има нужда от "симпатия" за това, че върши толкова трудна работа.
"Наистина е трудно, казва Робърт Маккормик, пенсиониран полицай. - Всеки иска прост отговор, но няма такъв. Има много трудности дори и с реформи, които звучат разумно."
Според него, средствата за полицията не трябва да се намаляват, а да се вложат в по-добра подготовка и алтернативни ресурси. Все пак всеки трети американец притежава оръжие, а това излага полицаите на сериозен риск.
В крайна сметка, промените, които се случват в самите отдели, влияят на дългосрочните резултати, смята Билъпс.
"Ключовото сега ще е да има промени в отделите. Когато говорим за чернокожи или латиноамерикански офицери, трябва да имаме предвид, че те патрулират в същите квартали, в които са израстнали. Така много от младите черни офицери виждат това по различен начин", обяснява той и допълва: "По-важното е полицейските управления да "научат нов език. Те трябва да преминат в 21 век."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.