Кризата с коронавируса и расизмът бяха сред основните теми на последния предизборeн дебат в САЩ преди президентските избори на 3 ноември.
220 000 жертви от коронавируса трябва да струват поста на американския президент Доналд Тръмп, твърди претендентът за позицията Джо Байдън.
"Никой, който е отговорен за толкова много смъртни случаи, не може да остане президент на Съединените американски щати”, каза Байдън. Около 100 000 живота биха могли да бъдат спасени.
Байдън подчерта, че Тръмп все още не знае как да се бори с пандемията: "Ще преминем през мрачна зима, а той няма план”. Демократът каза, че ако стане президент, ще изисква всички да носят маска за лице. Той също така ще инвестира в бързи тестове и ще установи национални стандарти за отваряне на училища и предприятия.
Тръмп от своя страна защити политиката си, като заяви, че най-лошото е приключило. Той обвини Китай за пандемията. „Не съм виновен, че дойде тук. Вината е на Китай”.
В разгорещена размяна на реплики между Доналд Тръмп и Джо Байдън кандидатът на демократите обвини държавния глава, че "налива бензин във всеки расистки пожар".
Байдън каза още, че Тръмп е сред най-расистките президенти, които САЩ са имали в съвременната история.
Президентът отговори, че е човекът, който е най-малко расист в залата.
Тръмп посочи, че в миналото Байдън е подкрепял закони, довели до по-високи нива на лишаване от свобода, особено сред чернокожите мъже.
Байдън призна, че е направил грешка, като е подкрепял такива законопроекти и обеща да отмени ефективните присъди за ненасилствени престъпления, свързани с наркотици, като се наблегне на рехабилитацията.
Тръмп изтъкна, че неговата администрация е постигнала успехи в областта на расовото равноправие. От времето на Ейбрахам Линкълн никой не е правил толкова, колкото мен, за чернокожите, заяви президентът.
Кандидатът на Демократическата партия в САЩ Джо Байдън , поканен от президента републиканец Доналд Тръмп да "даде обяснение" по обвиненията в корупция, заяви, че никога не е получавал пари от чужбина.
Никога през живота си не съм взел и цент от чуждестранен източник, защити се Байдън. Той посочи още, че синът му Хънтър Байдън в контактите си зад граница "не е вършил нищо неетично".
Що се отнася до Украйна, задават се въпроси за това, че той (Хънтър Байдън) е бил в състава на ръководството на компанията "Бурисма", с която аз съм бил действал неправомерно, каза Байдън. Между другото, всички свидетели в процеса за импийчмънт на Тръмп заявиха, че безупречно съм изпълнявал задълженията си и в нищо не съм се отклонявал от правилата, припомни Байдън.
Демократът атакува Тръмп, като каза, че получавал средства от други държави. "Плаща Ви Русия, плаща Ви Китай", заяви Байдън, цитиран от БТА.
Той каза още, че кандидатът на републиканците трябва да последва примера му и да публикува данъчната си декларация и обърна внимание на медийната информация, че Тръмп има банкова сметка в Китай.
Тръмп каза, че ще обяви данъчните си декларации, веднага щом това е възможно и повтори извинението си, че в момента е обект на одит. Той подчерта, че през 2017 г. е платил само 750 долара данъци, защото е бил уведомен, че преди това е надплатил десетки милиони долара.
Байдън обаче настоя за доказателство. "Покажете ни и спрете да увъртате", настоя демократът.
Тръмп и Байдън завършиха втория си и последен дебат, който водещата Кристен Уелкър нарече фантастичен и го похвали като енергична дискусия.
Веднага след края на сцената при Тръмп и Байдън отидоха съпругите им. Джил Байдън прегърна мъжа си, а Мелания Тръмп размени няколко думи с президента. Двете двойки постояха няколко секунди на сцената и след това се оттеглиха зад кулисите, в противоположни посоки.
Двамата претенденти слязоха от сцената на конферентната зала, без да си кажат довиждане.
По време на дебата Тръмп отдели време, за да похвали водещата Уелкър и каза, че се отнася с дълбоко уважение към работата ѝ.
Си Ен Ен предаде, че като цяло Тръмп е говорил 3,5 минути повече от опонента си. По данни на медията изказванията на президента Тръмп са били общо 41 минути и 16 секунди ефирно време. Байдън е изложил позициите си в 37 минути и 53 секунди.
Това беше последният предизборен дебат преди президентските избори в САЩ на 3 ноември. Тогава освен президент и вицепрезидент ще се избират 435 членове на камарата на представителите и една трета от сенаторите, както и губернатори на 13 щати и територии.