Рекордната избирателна активност в Съединените щати е нож с две остриета. И макар още да не е приключило преброяването на гласовете в няколко щата, вече е ясно - това са най-оспорваните избори.
"Изненада е толкова малката дистанция между двамата. Байдън не успя от самото начало да си подсигури решителна победа. 7 са щатите, в които все още броят бюлетини", коментира бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев в студиото на "Денят ON AIR".
Според него ще минат няколко дни преди да има конкретика относно резултатите от изборите."Голяма част от демократите гласуваха по пощата. Те поискаха техните гласоподаватели по-рано и по-бързо да дадат своя глас, докато републиканците натискаха те да гласуват в реално време", посочи още той.
За да бъде избран президентът на Америка, той трябва да има 270 електорски гласа. По думите на Керемедчиев, ако Тръмп загуби Уисконсин и Мичиган, математически няма да успее да събере достатъчно гласове, за да достигне 270.
Гостът в студиото изтъкна, че е голяма вероятността за оспорване на изборите по съдебен път.
"Това е защото за първи път се пробва тази система за реално гласуване по пощата", категоричен бе експертът пред Bulgaria ON AIR.
Бившият зам.-външен министър направи и няколко заключения относно изборите.
"Пътят на Джо Байдън към Белия дом изглежда по-вероятен, отколкото на Тръмп. Видя се, че гласовете не бяха на расова основа. В самите си партии и двамата кандидати не печелят 100% подкрепа. Видимо е, че младите хора гласуваха повече за либералите или не гласуваха изобщо", посочи Керемедчиев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.