Джо Байдън бе обявен за следващия президент на Съединени американски щати. Но настоящият лидер Доналд Тръмп отказва да се даде без бой. Той ще оспорва в съда резултатите от няколко ключови щата, а адвокатът му Руди Джулиани заяви пред Fox News, че би било погрешно г-н Тръмп да отстъпи, защото "има сериозни доказателства, че това са избори, които в поне три или четири щата, а вероятно и в 10, са били откраднати."
Кампанията на Тръмп тепърва ще предостави тези "сериозни доказателства". Жалбите ще бъдат подадени в понеделник.
Ето какво знаем досега.
Пенсилвания
Джулиани казва, че ще бъдат заведени дела заради липсата на достъп на наблюдатели в щата Пенсилвания.
Наблюдателите следят преброяването на гласовете с цел осигуряване на прозрачност. Те могат да присъстват на броенето на бюлетините в повечето щати, стига да са регистрирани преди изборния ден. В някои райони тази година обаче имаше ограничения, въведени преди изборния ден заради пандемията от коронавирус. Беше наложен и лимит на капацитета, за да се избегне струпване.
Шестметров периметър беше определен в преброителното съоръжение във Филаделфия, но той бе оспорен и съдебното решение в четвъртък заяви, че трябва да бъде намален на два метра - стига наблюдателите да се придържат към протоколите за предпазване от COVID-19.
Щабът на Тръмп заведе федерален иск, в който обвинява изборните служители в нарушаване на заповедта на съдията. "Дори когато беше получена съдебна заповед, която позволи на републиканските инспектори да се приближат на два метра, те преместиха хората, преброяващи бюлетините, на още два метра", твърди Джулиани.
Но изборните служители настояват, че всички правила са били спазени. На 5 ноември държавният секретар на Пенсилвания Кати Буквар заяви: "На всеки кандидат и всяка политическа партия е позволено да имат упълномощен представител в стаята, който наблюдава процеса. Някои юрисдикции, включително Фили, също предават на живо, така че можете буквално да наблюдавате процеса им на преброяване. "
Правното оспорване в Пенсилвания се фокусира и върху решението на щата да преброи бюлетините, които са маркирани с пощенско клеймо до изборния ден, но са пристигнали три дни по-късно. Републиканците искат обжалване на тези бюлетини.
Матю Уейл, директор на изборния проект на Двупартийния изследователски център за политика, казва, че е най-загрижен за този спор, тъй като Върховният съд на САЩ е бил в задънена улица пред него преди изборите. Това се случи преди Ейми Кони Барет, назначена от президента Тръмп, да влезе в него.
"Мисля, че съществува риск някои от тези пощенски бюлетини, подадени до изборния ден и получени до петък, да бъдат отхвърлени", казва той пред BBC, но и успокоява: "Предполагам, че няма да има огромен брой бюлетини, които ще бъдат отхвърлени, така че резултатите трябва да са много, много близо, за да има значение."
Мичиган
През 2016 г. Тръмп спечели в щата Мичиган с най-тънкия си марж - малко над 10 700 гласа. Очаква се тази година победител там да е Байдън.
На 4 ноември кампанията на Тръмп заведе дело, за да спре преброяването, твърдейки, че е отказан достъп за наблюдатели на процеса. Съдия отхвърли иска, като заяви, че няма достатъчно доказателства, че не се спазват процедурите за надзор.
Уинсконсин
Екипът на Тръмп заяви, че ще поиска гласовете в Уисконсин отново да бъдат преброени "въз основа на аномалии, наблюдавани в изборния ден", въпреки че това не изисква съдебен процес.
Не е ясно кога ще се извърши повторното преброяване, тъй като обикновено те се случват едва след като служителите приключат с прегледа на всички гласовете. Крайният срок за тази част от процеса е 17 ноември.
Професорът от Юридическия факултет на Колумбийския университет Ричард Брифо казва, че е имало повторно преброяване и в Уисконсин през 2016 г. и то е "променило около сто гласа".
Невада
"Идентифицирани са хиляди лица, които изглежда са нарушили закона, като са гласували, след като са се преместили извън Невада", пишат в Twitter от Републиканската партия в Невада. Юридическият екип на президента изготви списък с хора, които според него са се преместили извън щата, но все пак са гласували там.
Но - както посочва Политифакт - списъкът сам по себе си не доказва нарушение на закона.
Хората, които напускат щата в рамките на 30 дни преди изборите, все още могат да гласуват в Невада. Студенти от Невада, които учат другаде, също могат да гласуват.
Случаят е фокусиран върху гласоподавателите в окръг Кларк, но регистърът на окръга заяви: "Не сме информирани за невалидни бюлетини, които се обработват."
В отделен случай федерален съдия блокира опитите на републиканците да спрат използването на машина за проверка на подписи, отхвърляйки твърденията, че не е в състояние да провери правилно подписите.
Джорджия
В окръг Чатам в Джорджия беше заведено дело за спиране на преброяването с основанието, че има проблеми с обработката на бюлетините. Председателят на Републиканската партия в Джорджия Дейвид Шафър написа в Twitter, че наблюдатели на партията са видели жена, която "смесва над 50 бюлетини в купчината от неизвестни отсъстващи бюлетини".
На 5 ноември съдия отхвърли този иск, като заяви, че "няма доказателства" за неправилно смесване на бюлетините.
Аризона
Кампанията на Тръмп заведе дело в Аризона в събота, твърдейки, че някои законни гласове не са били преброени. Случаят се позовава на сведения от някои наблюдатели и двама гласоподаватели, които твърдят, че са имали проблеми с машините за гласуване.
Делото е в процес на разглеждане, но държавният секретар на Аризона заяви, че Тръмп се хваща за това като "удавник за сламка".
Ще се стигне ли до Върховния съд?
В речта си в сряда Тръмп заяви има измама в гласуването - без да предостави доказателства - и заяви: "Ще отидем до Върховния съд на САЩ".
Ако изборният резултат бъде оспорен, първо ще се наложи юридически екипи да го оспорят в щатските съдилища. Тогава държавните съдии ще трябва да наредят преброяване. След това може да се поиска от Върховния съд да се прецени.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.