"Проблематично е. Може би цялата тази история по значимост се равнява на това, което видяхме около Капитолия. Големият прецедент е да отрежеш все още действащ президент от социални медии. 4 години той постваше какви ли не истории, дори hate speech, а в един момент се оказа супер опасен", каза PR експертът и дипломат Максим Бехар в ефира на "България сутрин".
И добави, че липсват ясни и точни критерии защо това се е случило точно на Тръмп.
"Не защитавам Тръмп и цялата му реакция на човек, който не иска да загуби. От друга страна, това е голям казус, който е на границата на това дали да се толерират подобни акаунти, или да има ясни и точни правила кое е позволено и кое - не. Социалните медии можеха да предотвратят най-малко обмена на информация, това е голяма драма", коментира специалистът в ефира на Bulgaria ON AIR.
PR експертът отбеляза, че Зукърбърг и Джак Дорси (бел.ред. - създателят на Twitter) не са точно олигарси, но са хора с много голяма мощ.
"В първите десетина години всички приемахме Facebook, Twitter, Instagram като средство за удоволствие. Социалните медии преобърнаха света с краката нагоре. Това е едно опасно оръжие, което не съм сигурен, че трябва да се контролира по начина, по който беше направено с Тръмп, но трябва да има ясни и точни правила за ползване. Въпросът е да има ясни правила", смята Максим Бехар.
Според него, когато има монопол, особено върху медия, трябва да има някакви държавни регулации кога този монопол може да вземе решение еднолично и кога трябва да се посъветва с други органи.
"Финансирането на кампаниите на политиците в САЩ е доста прозрачно. Видима е връзката между кампанията на Байдън и големите технологични компании. Това, което се случи с Тръмп, и това, което се случи в Капитолия, са един сериозен прецедент, върху който трябва да се замислим", подчерта Бехар.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.