Обявявайки мащабен рестарт на външната политика на САЩ, при първата си визита в Държавния департамент като президент Джо Байдън заяви, че ще спре изтеглянето на американските войски, разположени в Германия, ще прекрати подкрепата за военната офанзива на Саудитска Арабия в Йемен и ще превърне правата на ЛГБТ хората в приоритет на американската дипломация, предаде Асошиейтед прес.
"Америка се връща. Дипломацията се връща", заяви Байдън в стремежа си да повдигне духа на дипломатическия корпус, където мнозина са обезкуражени от политиката и тона на бившия президент Доналд Тръмп.
"Вие сте центърът на всичко, което възнамерявам да направя. Вие сте сърцето на това начинание. Ние ще изградим отново нашите съюзи", каза Байдън в краткото си обръщение към персонала в Държавния департамент, преди да произнесе външнополитическата си реч.
Според представители на Белия дом той цели да изпрати недвусмислен сигнал към света, че САЩ са готови да се върнат към ролята си на глобален лидер след четири години, през които Тръмп провеждаше политиката "Америка на първо място".
Изборът на момента за визитата на Тръмп толкова рано в мандата му е умишлен, отбелязва АП. Тръмп бе изчакал повече от година, преди да се появи в Държавния департамент чак за полагането на клетва от държавния секретар Майк Помпео през 2018 г. и често атакуваше Департамента като част от "дълбока държава", която саботира неговата администрация. За разлика от него Байдън се опита да мотивира дипломатическия корпус, оредял и деморализиран по времето на Тръмп.
Байдън предложи списък от теми, по които ще отмени подхода на Тръмп или ще постави различни приоритети, включително отмяна на плана на бившия президент да изтегли около 9500 от американските военни, разположени в Германия.
Байдън съобщи че ще издаде президентски меморандум за защитата на правата на ЛГБТ хората по света, изпълнявайки предизборното си обещание да приложи "пълния набор от дипломатически инструменти на Америка" в подкрепа на равенството.
Той отправи и най-острото си порицание към президента на Русия Владимир Путин, като призова за незабавното освобождаване на опозиционния лидер Алексей Навални. Новият американски президент се стремеше също да покаже ясно на целия свят, че прави рязък завой, дистанцирайки се от Путин, след президентството на Тръмп, който избягваше директната конфронтация и често се опитваше да омаловажи злонамерените действия на руския лидер, отбелязва АП.
"Навални като всички руски граждани има права, гарантирани от руската конституция. Той бе взет на прицел заради разобличаване на корупция.Трябва да бъде освободен незабавно и без условия", заяви президентът на САЩ.
По думите му Вашингтон се сблъсква с "надигащ се авторитаризъм", включително с нарастващите амбиции на Китай, с неговия стремеж да съперничи на САЩ, както и с решимостта на Русия да навреди на американската демокрация. Засилващите се глобални предизвикателства - от пандемията до климатичните промени и разпространението на ядреното оръжие, могат да бъдат решени само с общите усилия на страните, работещи заедно. Ние не можем да постигнем това решение сами", подчерта той.
"Алиансите с други страни са велико постижение на САЩ. Дипломацията означава да стоим рамо до рамо с нашите ключови съюзници и партньори. Възнамеряваме да възстановим нашата надеждност и морален авторитет, които до голяма степен бяха изгубени", подчерта Байдън.
/БТА/