Икономиката на САЩ е в относително добра форма спрямо 2009 г. Потребителското търсене нараства, активността в сектора на услугите и на производството също се учелива. Пазарът на труда се стабилизира през януари, въпреки че данните за първоначалните заявления за безработица от четвъртък отчетоха продължаващ натиск, пише Yahoo Finance.
На фона на одобрените вече стимули от Конгреса, които преминаха няколко трилиона долара, се очаква допълнителна подкрепа в размер на 1,9 трилиона долара в идните месеци. Траекторията на възстановяване на американската икономика изглежда стабилна.
Настоящото възстановяване вероятно ще бъде дори по-силно спрямо десетилетието на приглушен растеж, което американската икономика отчете след финансовата криза.
“Смятаме, че повечето анализатори не гледат пълната картина на последното възстановяване”, пише Итън Харис, икономист в Bank of America Global Research. “По много причини ситуацията днес изглежда напълно различна спрямо 2009 г.”, посочва той.
Според Харис основните различия са в четири направления:
- Стимулите през 2009 г. бяха закъснели, малки и влиянието им избледня твърде бързо. Днешните стимули са отпуснати навреме, огромни и продължават да оказват ефект;
- В света на Covid-19 голяма част от ефекта на стимулите е определящ, докато икономиката отвори отново;
- Коронавирусната криза вероятно ще остави далеч по-малки икономически белези, отколкото най-голямата криза в банковия сектор и в света на недживимите имоти в съвременната история;
- Балансът на домакинствата беше дълбоко засегнат по време на последния цикъл, но днес те са в чудесна форма.
В годините напред много ще бъде направено по отношение на възстановяването на брутния вътрешен продукт до предкризисните нива. Харис обаче поглежда отблизо и пазара на труда, най-вече това колко бързо могат да се запълнят липсите след пика на безработицата в кризисната ера.
Разликите спрямо 2009 г. и сега са в допълнителните стимули, допълнителната потребителска мощ и на корпоративния сектор. На икономиката няма да се наложи да се справя с последиците от кризата, на които станахме свидетели през последното десетилетие, така че пазарът на труда може да се възстанови до предпандемичните нива в рамките на година или две.
“Имайки предвид всичко това, ние очакваме много по-бързо завръщане към пълна заетост”, посочва Харис, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria. “Според оценките на Бюджетния офис на Конгреса (CBO) икономиката не е достигнала пълна заетост през миналия цикъл до 2017 г. - 31 тримесечия от възстановяването. Този път очакваме пълна заетост до третото тримесечие на 2022 г. - или девет тримесечия от възстановяването. Затегнете коланите”, казва икономистът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.