Шест месеца след като Джо Байдън влезе в Белия дом, бившият президент Доналд Тръмп все още доминира медийните заглавия. Този феномен се разпали още тази седмица, тъй като три книги, разказващи за последните бурни месеци на администрацията на Тръмп, се появявиха на рафтовете на книжарниците
Последната информация идва под формата на книги от The Wall Street Journal на Майкъл Бендер, журналистите Карол Леониг и Филип Ръкър от The Washington Post, както и авторът Майкъл Волф, чиито предишни разкази за Белия дом на Тръмп са били изправени пред критика заради някои неточности, посочени в тях.
Като цяло трите тома обрисуват хаотична гледка към последната година на 45-ия президент в Белия дом, като същевременно дават ясен поглед към мисленето на човек, който, една година след поражението си на изборите, все още не е признал, че е изгубил.
Книгите също така предлагат интересен поглед към това кой от бившите му най-близки съюзници и съветници е избрал да изостави бившия си шеф на фона на все по-объркващите му претенции за изборите през 2020 г. и плановете, които някои са обмисляли в случай, че Тръмп откаже да напусне поста си.
Ето някои от най-интересните разкрития и най-сочните лакомства, извадени на бял свят от книгите за Тръмп:
Висши служители на отбраната сериозно се притеснявали от възможността Тръмп да не си тръгне тихо
В откъси от книгата на Ръкър и Леониг, публикувани за първи път от CNN, авторите описват как генерал Марк Мили говори с други служители на отбраната за това какво да правят, ако Доналд Тръмп отправи незаконна заповед към военните в дните след поражението си.
Тези дискусии включвали и варианти какво биха направили в случай, че Тръмп им нареди да му помогнат да остане в Белия дом, според журналистите.
"Той може да опита, но няма да успее", казва генерал Мили и добавя: "Не можете да правите това без военните. Не можете да правите това без ЦРУ и ФБР. Ние сме момчетата с оръжията."
За фалшивите твърдения на Тръмп относно "измами" на изборите, генерал Мили ги сравнява с възхода на Адолф Хитлер на власт: "Това е момент, подобен на Райхстага“.
Генерал Мили остава водещият американски генерал и до днес.
Руди Джулиани участва в "Голямата лъжа" от самото начало
Има безкраен дебат за това колко поддръжници на бившия президент носят отговорност за продължаващото му упорство, че изборите са откраднати, но в откъсите от книгата на Леониг и Ръкър бившият кмет на Ню Йорк Руди Джулиани е в центъра на лъжата от самото начало.
Резултатите от изборите все още се обявяват в изборната нощ и щатите, включително Мичиган, Аризона, Джорджия и Пенсилвания, а данните оставаха твърде близки, за да бъдят обявени. Джулиани е готов да направи смело, публично изявление, което не е вярно, за голямо огорчение на други съветници на Тръмп..
Добавяйки все още отчитащите се резултати в Пенсилвания, пияният Джулиани казва: "Кажете само, че спечелихме Пенсилвания."
Когато фокусът се насочва към Аризона, която Тръмп също губи, Джулиани заявява, че е време просто да обяви изборите в полза на своя шеф, въпреки че няма доказателства, които да сочат, че това е така.
"Просто отидете и обявете победата още сега", съветва Джулиани директно президента. "Сега трябва да отидете и да обявите победата."
Усилията на Джулиани да прокара "Голямата лъжа" бяха възнаградени със спиране от адвокатска му практика в Ню Йорк и Вашингтон.
Ако беше спечелил, вторият мандат на Тръмп би бил по-хаотичен от първия
Докато голяма част от книгите се съсредоточават върху случилото се през последните месеци на Тръмп на президентския пост, се появяват и няколко кратки бележки за това, което той е планирал да направи, ако избирателите все пак го върнат в Белия дом.
Още откъси от книгата на Леониг и Ръкър, публикувани в Post, показват, че Тръмп е бил готов да прекрои военното присъствие на Америка по света далеч повече, отколкото когато започна процеса на изтегляне на войските на САЩ от Афганистан.
САЩ е трябвало да излезе от НАТО, честа мишена на гнева на Тръмп поради опасения, че другите членове не допринасят адекватно за Алианса - ход, който би имал огромни последици за баланса на силите в Европа, където Украйна и други страни се надяват на защита от съюза срещу руската агресия.
При втория си мандат Тръмп също е трябвало да оттегли американските войници и от Южна Корея, която е домакин на голям брой американски войски като част от защитата на страната срещу Севера и усилията на САЩ да поддържа присъствие близо до Китай.
"Да, вторият мандат", казва Тръмп, докато обсъжда и двата хода в разговори с помощници, докладвани от Ръкър и Леониг. "Ще го направим през втория мандат."
"Хитлер направи много добри неща"
Друга шокираща новина, която обаче е несвързана с последните дни на кампанията, президентството и правните усилия на Доналд Тръмп, беше разкритието на Бендер, че е Тръмп похвалил Адолф Хитлер по време на личен разговор със своя началник на кабинета.
Откъси от "Честно казано, спечелихме тези избори", публикувани в The Guardian, описват момент, в който Тръмп прави коментар на всички места в Европа по време на посещение на континента, за да отбележи 100-годишнината от края на Първата световна война .
"Е, Хитлер направи много добри неща", казва Тръмп на Джон Кели, тогавашен шеф на Белия дом, през 2018 г.
Кели полага усилия да образоваТръмп за ужасите, причинени на Европа от нацистите, но Тръмп го контрира с аргументи за икономическото възстановяване на Германия.
"Кели му отвърна, пише Бендер, казвайки, че германският народ би бил по-добре беден, отколкото да бъде подложен на нацисткия геноцид."
Говорителка на Тръмп отрече яростно, че бившият президент е направил това изявление, и нарече Кели "генерал, който беше некомпетентен и беше уволнен", повтаряйки твърденията на Белия дом относно множество бивши служители, разкрили политически неудобна информация за президента след излизането им от администрацията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.