Склонността на Доналд Тръмп да превърне своите политически и правни проблеми в схеми за набиране на средства отдавна е призната, но триковете на бившия президент на САЩ продължиха да се разширяват и след поражението му от Джо Байдън, което предизвика нов контрол и критика от страна на наблюдателите по финансирането на кампаниите и правните анализатори.
Критиците отбелязват, че Тръмп е изградил арсенал от политически комитети и групи с нестопанска цел, наети от десетки бивши административни служители и лоялисти, които изглежда имат за цел да поддържат политическите му надежди за завръщане и да отмъстят на републиканските критици в Конгреса. Тези групи са били агресивни в набирането на пари чрез понякога подвеждащи призиви към партийната база, които според социологическите проучвания споделят фалшивите възгледи на Тръмп, че е загубил Белия дом след измама.
Само няколко дни след поражението си през ноември, Тръмп създава нов комитет за политически действия, наречен "Спаси Америка", който заедно с кампанията си и Републиканския национален комитет бързо печели десетки милиони долари чрез имейл призиви за "фонд за защита на изборите" , който уж ще се бори с резултатите с неоснователни съдебни дела, които твърдят, че има измама.
Новата схема е събрала огромната сума от 31,5 млн. долара до края на годината, no "Спаси Америка" не е похарчила нищо за съдебни разноски през същия период, според публичните записи. Управляван от мениджъра на кампанията на Тръмп за 2016 г. Кори Левандовски, комитетът е похарчил само 340 000 долара за разходи за набиране на средства миналата година.
В друг ход от миналия месец Тръмп обяви, че ще заведе колективни искове срещу Facebook, Google и Twitter, като твърди, че е бил жертва на "цензура" поради забрани от платформите след атаката на Капитолия на 6 януари. Но няколко правни експерти разглеждат съдебните дела като несериозни и като трикове за набиране на средства.
Новата правна стратегия на Тръмп повдигна червени флагове, отчасти защото се обединява с America First Policy Institute (AFPI) - група с нестопанска цел, ръководена от бившия служител на Белия дом Брук Ролинс. На брифинг за пресата с Тръмп Ролинс каза на поддръжниците си, че могат да се "присъединят към съдебното дело", като се регистрират на уебсайт takeonbigtech.org, което е опровергано от детайлите на уебсайта, на които има червен бутон с думите "ДАРЕТЕ на AFPI".
"Доналд Тръмп е едноличен измамник", казва Пол С Райън, вицепрезидент по политиката и съдебните дела в Common Cause. "Примамката и превключването е сред любимите му тактики за набиране на средства", подчертава той, отбелязвайки, че "Спаси Америка" на Тръмп е казала на "поддръжниците си, че се нуждае от пари, за да оспори резултата от изборите, които очевидно е загубил, и след това не е похарчила нищо за съдебни спорове миналата година."
"Сега той отново е на работа, с несериозни съдебни дела, заведени през юли срещу Facebook, Twitter и Google, придружени от молби за набиране на средства", добавя Райън пред The Guardian. "Този път той има неограничената група за тъмни пари America First Policy Institute."
Други експерти изразяват силна загриженост относно тактиката на Тръмп.
"Президентът измами своите дарители. Той ги помоли да дадат пари, за да може да оспори резултатите от изборите, но след това изразходва вноските им, за да изплати несвързани дългове", казва Адав Ноти, бивш асоцииран главен съветник във Федералната избирателна комисия, а сега началник на щаба в непартийната кампания Правен център.
Ноти добавя: "Това е опасно близо до измама. Ако обикновена благотворителна организация - или физическо лице, което случайно не е било президент на Съединените щати - беше събрало десетки милиони долари чрез този вид измама, то те биха били изправени пред сериозен риск от разследване."
Подобни опасения не възпрепятстват машината за набиране на средства на Тръмп да се разшири допълнително със стартирането на Super Pac Make America Great Again Action, който може да приема неограничени дарения. И Super Pac, и Save America се ръководят от бившия мениджър на кампанията на Тръмп, Левандовски, който не отговоря на обаждания за коментар.
Съобщава се, че Super Pac е домакин на най-малко две събития за мега дарители в голф клуба на Тръмп в Бедминстър, Ню Джърси и в Далас. И двата комитета се разглеждат като методи за набиране на повече средства от Тръмп, за да повлияе на състезанията в Конгреса през 2022 г., където той се зарече да победи няколко политици, като например републиканската партия против Тръмп Лиз Чейни, която гласува за импийчмънт тази година след атаката на Капитолия.
Документи от предизборната кампания за първите шест месеца на 2021 г. разкриват, че политическите групи на Тръмп, ръководени от Save America, са събрали 82 млн. долара - безпрецедентна сума за бивш президент. Save America банкира по-голямата част от средствата, докато Super Pac използва част от средствата за да плати пътните и други разходи на Тръмп, вместо да оспорва резултатите от изборите в щати като Аризона, въпреки фалшивите твърдения на Тръмп за измама там.
Финансовите анализатори на ветерани казват, че множеството групи, свързани с Тръмп, започнали след поражението му, повдигат нови въпроси относно мотивите и политическите му намерения.
"Агресивното набиране на средства на Тръмп, използвайки различни комитети, повдига въпроса дали непрекъснатите му намеци да се кандидатира през 2024 г. са преди всичко трик за дарения", казва Шейла Крумхолц, която ръководи безпартийния Център за отзивчива политика. "Тръмп може да се интересува повече от набирането на средства, отколкото от действителното управление, особено като се има предвид колко безпрецедентно е набирането на средства след загубата му."
Освен набирането на средства от Тръмп за новите му комитети и организации с нестопанска цел, някои големи републикански групи са сътрудничили в обжалванията за набиране на средства след неговото поражение и продължават да се придържат към привлекателността му към партийната база, въпреки многократните лъжи на Тръмп, че изборите са откраднати.
През осемте седмици след изборите, например, RNC, кампанията на Тръмп и "Спаси Америка" са събрали около 255 милиона долара, но са похарчили само малка част за съдебни дела. Освен това, кешът на Тръмп с малки дарители все още се експлоатира от партийни съюзници, включително Националния републикански сенаторски комитет (NRSC), отдел за набиране на средства за републикански сенатори. Например, NRSC през юли, чрез кампаниите за набиране на средства по имейл, рекламира безплатна тениска на Тръмп за ограничен брой дарители, които пишат чекове от 35 до 5000 долара, за да "защитят американското първо мнозинство".
Чарли Блек, дългогодишен републикански служител, заяви, че републиканските комитети осъзнават, че "името на Тръмп е най-популярно сред хората, така че естествено те ще се опитат да измислят начини да използват неговата марка, където могат да съберат повече средства" .
Но правните анализатори предупреждават, че новият начин на набиране на средства на Тръмп е различен и носи ясни рискове за неволните дарители и законите за финансиране на американските кампании.
"Законът за финансиране на кампанията на нашата нация и законите за борба с измамите не доказаха, че отговарят на схемите на Тръмп", каза Райън от Common Cause. "Затова единственият ми съвет към поддръжниците на Тръмп е дарителите да се пазят!"
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.