В четвъртък Китай предупреди, че ще предприеме строги мерки, ако председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси посети Тайван и заяви, че подобно посещение ще окаже сериозно въздействие върху китайско-американските отношения, след като медиите съобщиха, че тя ще отиде следващата седмица.
Китай счита демократично управлявания Тайван за своя територия и темата е постоянен източник на търкания между Пекин и Вашингтон, особено предвид силната военна и политическа подкрепа на САЩ за острова, пише "Ройтерс".
Евентуалното посещение не е потвърдено от офиса на Пелоси или от тайванското правителство, но някои японски и тайвански медии съобщиха, че то ще се състои след посещението ѝ в Япония този уикенд.
Говорителят на китайското външно министерство Джао Лъдзиен заяви пред репортери, че Пекин категорично се противопоставя на всички форми на официално взаимодействие между САЩ и Тайван и Вашингтон трябва да отмени пътуването.
"Ако Съединените щати настояват да се разпореждат по свой начин, Китай ще предприеме решителни ответни мерки, за да защити националния суверенитет и териториалната цялост. Всички възможни последици, които произтичат от това, ще бъдат изцяло понесени от американската страна", добави той, без да дава подробности.В Тайпе говорителката на тайванското външно министерство Джоан Оу заяви само, че поканите към американски официални лица и високопоставени гости винаги са били "важна част" от работата на министерството и че то ще съобщи за всяко официално посещение в подходящ момент.
В неделя се навършват 43 години от подписването от страна на Съединените щати на Закона за отношенията с Тайван, който определя връзките при липса на официални дипломатически отношения и закрепва ангажимента на САЩ да предоставят на Тайван средства за самозащита.
За последен път председател на Камарата на представителите посети Тайван през 1997 г., когато Нют Гингрич се срещна с тогавашния президент Лий Тенг-хуей.
Пелоси, която отдавна критикува Китай, особено по въпросите на правата на човека, проведе виртуална среща с тайванския вицепрезидент Уилям Лай през януари, когато той приключи посещението си в Съединените щати и Хондурас.
Пелоси е един от най-високопоставените политици на управляващата Демократическа партия и втора в линията на приемственост на президента на САЩ след вицепрезидента.
Тайван е обнадежден от продължаващата подкрепа на САЩ, предложена от администрацията на Байдън, която многократно е говорила за своя "твърд" ангажимент към острова.
Това обтегна и без това лошите китайско-американски отношения.
През март делегация от бивши високопоставени служители на САЩ в областта на отбраната и сигурността, изпратена от президента Джо Байдън, посети Тайван - силна проява на подкрепа, която дойде скоро, след като Русия нахлу в Украйна.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.