Председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси пристигна в Тайван, превръщайки се в най-високопоставеното американско длъжностно лице, посетило самоуправляващия се остров, за който Китай предявява претенции от 25 години насам.
Посещението на Пелоси предизвика повишено напрежение между Китай и Съединените щати. Китай претендира, че Тайван е част от неговата територия, която при необходимост може да бъде анексирана със сила, и разглежда посещенията на чуждестранни държавни служители като признаване на суверенитета на острова.
Китай предупреди за "решителни и силни мерки", ако Пелоси осъществи пътуването си. Администрацията на Байдън не я призова изрично да го отмени, като същевременно се опита да увери Пекин, че това няма да означава промяна в политиката на САЩ по отношение на Тайван.
Нивото на напрежение е много високо. По-рано днес стана ясно, че Китай забранява вноса на голям брой тайвански износители на бисквити и сладкиши в пореден красноречив знак на предупреждение към Тайван. А преди минути се появи съобщение, че китайски изтребители пресичат Тайванския проток.
Междувременно Москва заяви, че е "абсолютно солидарна с Китай", като нарече перспективата за посещение на Пелоси "чиста провокация".
Китай отказва да осъди руската инвазия в Украйна и е обвиняван, че осигурява дипломатическо прикритие на Кремъл, като взривява западните санкции и продажбите на оръжие на Киев.
В понеделник Вашингтон заяви, че не се плаши от "дрънкане на оръжие".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.