IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Китайски военни самолети се издигнаха в небето

Малко по-рано Нанси Пелоси кацна в Тайпе

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

По-рано председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси пристигна в Тайван на борда на американски военен самолет - първото подобно посещение от 25 години насам, което рискува да доведе до нов спад в отношенията между Вашингтон и Пекин.

Пелоси и нейната делегация слязоха от транспортен самолет на ВВС на САЩ на летище "Съншан" в центъра на Тайпе и бяха посрещнати от външния министър на Тайван Джоузеф Ву и Сандра Удкирк, висш представител на САЩ в Тайван.

"Посещението на нашата делегация на Конгреса в Тайван е в чест на непоколебимия ангажимент на Америка да подкрепя жизнената демокрация на Тайван", заяви Пелоси в изявление малко след кацането. "Солидарността на Америка с 23-милионния народ на Тайван е по-важна днес от всякога, тъй като светът е изправен пред избора между автокрацията и демокрацията."

Пелоси е на обиколка в Азия, която включва обявени посещения в Сингапур, Малайзия, Южна Корея и Япония. Спирката й в Тайван не беше обявена, но беше широко очаквана.

Във вторник преди пристигането ѝ китайски военни самолети обхождаха линията, разделяща Тайванския проток, като китайското ръководство предупреди срещу посещението на Пелоси, която е втора в линията на наследяване на президентския пост в САЩ и дългогодишен критик на Пекин.

В последния риторичен залп китайският външен министър Ван И заяви във вторник, че американските политици, които си "играят с огъня" по тайванския въпрос, "няма да стигнат до добър край".

В понеделник Съединените щати заявиха, че няма да се уплашат от това, което нарекоха китайски "саблени игри".

Повечето от планираните срещи на Пелоси, включително с президента Цай Инг-уен, са насрочени за сряда, заяви човек, запознат с маршрута ѝ. Четирима източници заявиха, че за сряда следобед е предвидена среща с група активисти, които открито говорят за състоянието на човешките права в Китай.

82-годишната Пелоси е близък съюзник на президента на САЩ Джо Байдън, тъй като и двамата са членове на Демократическата партия, и е ключова фигура в прокарването на законодателната му програма в Конгреса на САЩ.

Министерството на външните работи на Тайван заяви, че не коментира съобщенията за плановете за пътуване на Пелоси, докато нейният офис също запази мълчание.

Във вторник вечерта най-високата сграда в Тайван, Тайпе 101, бе осветена с послания, сред които: "Добре дошли в Тайван", "Председател на парламента Пелоси", "Тайван (сърце) САЩ".

При вече високото напрежение няколко китайски военни самолета прелетяха близо до средната линия, разделяща Тайванския проток, във вторник сутринта, преди да напуснат по-късно през деня, съобщи източник на Ройтерс. Няколко китайски военни кораба също са плавали близо до неофициалната разделителна линия от понеделник насам и са останали там, каза източникът.

Китайските самолети неколкократно са извършвали тактически ходове на кратко "докосване" на разделителната линия и заобикаляне обратно към другата страна на пролива, докато тайванските самолети са били в готовност наблизо, каза човекът.

Самолетите на двете страни обикновено не пресичат средната линия.

Четири американски военни кораба, включително самолетоносачът USS Ronald Reagan, бяха разположени във водите източно от Тайван, което ВМС на САЩ нарекоха рутинно разполагане. Самолетоносачът е преминал през Южнокитайско море и сега се намира във Филипинско море, източно от Тайван и Филипините и южно от Япония, заяви пред "Ройтерс" служител на ВМС на САЩ.

Той действа заедно с ракетния крайцер USS Antietam и разрушителя USS Higgins, като в района се намираше и десантният кораб USS Tripoli.

От миналата седмица насам Китайската народноосвободителна армия провежда различни учения, включително тренировки с бойна стрелба, в Южнокитайско море, Жълто море и Бохайско море, за да демонстрира китайската военна мощ.

Китай разглежда посещенията на американски официални лица в Тайван като окуражаващ сигнал към лагера на привържениците на независимостта на демократичния, самоуправляващ се остров. Пекин смята Тайван за част от своята територия и никога не се е отказвал да използва сила, за да постави острова под свой контрол. Тайван отхвърля претенциите на Китай за суверенитет и твърди, че само народът му може да реши бъдещето на острова.

Съединените щати нямат официални дипломатически отношения с Тайван, но по силата на американското законодателство са длъжни да предоставят на острова средства за самозащита.

"Провокатор"

Русия, която е в конфронтация със Запада заради инвазията си в Украйна, също се изказа по повод очакваното посещение на Пелоси. Мария Захарова, говорител на руското външно министерство, заяви, че посещението е провокативен опит на САЩ да окажат натиск върху Китай - страна, с която Русия е установила силно партньорство през последните години.

"САЩ са държавен провокатор", каза Захарова. "Русия потвърждава принципа на "един Китай" и се противопоставя на независимостта на острова под каквато и да е форма".

По-рано във вторник Пелоси посети Малайзия, след като в понеделник започна азиатската си обиколка в Сингапур. От офиса ѝ съобщиха, че тя ще посети също Южна Корея и Япония, но не споменаха за посещение в Тайван.

Министерството на отбраната на Тайван заяви, че има пълна представа за военните дейности в близост до Тайван и че ще изпрати сили по подходящ начин в отговор на "вражески заплахи".

Министерствата на отбраната и на външните работи на Китай не отговориха на молбите за коментар.

В югоизточния китайски град Сямън, който се намира срещу Тайван и има голямо военно присъствие, жителите съобщиха за забелязани бронирани превозни средства.

Китайските социални медии бяха развълнувани както от опасенията за потенциален конфликт, така и от патриотичния плам.

"Изправени пред безразсъдното пренебрегване от страна на САЩ на многократните и сериозни изявления на Китай, всички контрамерки, предприети от китайска страна, ще бъдат оправдани и необходими, което е и право на всяка независима и суверенна държава", заяви говорителят на външното министерство Хуа Чунин на ежедневен брифинг в Пекин.

По време на телефонен разговор миналия четвъртък китайският президент Си Дзинпин предупреди Байдън, че Вашингтон трябва да спазва принципа за единен Китай и "тези, които си играят с огъня, ще загинат от него". Байдън каза на Си, че политиката на САЩ по отношение на Тайван не се е променила и че Вашингтон категорично се противопоставя на едностранните усилия за промяна на статуквото или за подкопаване на мира и стабилността в Тайванския проток.

Говорителят на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джон Кърби заяви в понеделник, че отговорите на Пекин могат да включват изстрелване на ракети в близост до Тайван, мащабни въздушни или военноморски дейности или по-нататъшни "фалшиви правни претенции", като например твърдението на Китай, че Тайванският проток не е международен воден път.

"Няма да се хванем на въдицата или да участваме в саблена игра. В същото време няма да се оставим да бъдем сплашени", заяви Кърби.

Бони Глейзър, експерт по Тайван в Германския фонд "Маршал" на САЩ, заяви в разговор с репортери, че щетите, нанесени на американско-китайските отношения от посещението на Пелоси, трудно ще бъдат поправени.

"Всички знаем колко лоши бяха тези отношения през последната година. И аз просто мисля, че това посещение на Нанси Пелоси ще доведе до ново дъно", каза Глейзър. "И мисля, че ще бъде много трудно да се възстановим от това."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата