Президентът Володимир Зеленски не бе напускал украинската земя, откакто Русия нахлу в страната му преди близо 10 месеца.
Въпреки че е изнасял множество речи пред чуждестранни лидери и събрания, всички те са били чрез видеоконференция, обикновено с украинския лидер, седнал в невзрачна стая без прозорци, облечен в своята маслиненозелена военна одежда.
Сега Зеленски направи първото си пътуване в чужбина - във Вашингтон - и докато облеклото беше същото, мястото имаше всички регалии на американската мощ.В навечерието на войната Русия се опита да убеди украинците, че САЩ използват страната им като геополитическа пешка - и че американците ще ги изоставят, както направиха със своите афганистански съюзници.
Десет месеца и приблизително 65 милиарда долара американска помощ по-късно президентът на САЩ Джо Байдън и Зеленски седяха в Овалния кабинет, усмихвайки се и разменяйки любезности, с намерението да докажат, че тези руски инсинуации са били - и ще продължат да бъдат - неверни.
Демонстрация на единство
"Тази година донесе толкова много ненужни страдания и загуби на украинския народ", каза Байдън на съвместната им пресконференция в Белия дом. "Но искам да знаете, президент Зеленски, че американският народ е с вас на всяка крачка. И ние ще останем с вас."
Това бяха мощни думи, но те опровергаха една реалност, която е по-сложна.
Съюзниците на САЩ са изправени пред дълга, тежка зима на високи цени на енергията и съпътстваща икономическа болка. А американската обществена подкрепа за помощта, която САЩ изпраща на Украйна, макар и все още висока, ерозира от първите дни на войната. Една трета от американците в скорошно проучване казват, че не подкрепят продължаващата помощ на САЩ за Украйна. А половината искат Украйна да се примири "възможно най-скоро".
С тази високопоставена среща във Вашингтон Зеленски и Байдън се стремят да демонстрират на украинския и американския народ, на западните съюзници, на руския президент Владимир Путин и на света - че подкрепата на САЩ за Украйна е силна и трайна.
По време на съвместната си пресконференция Байдън и Зеленски се опитаха да характеризират американската помощ като обслужваща по-широка цел. Американският президент описа атаката на Русия срещу Украйна като атака срещу "свободата и демокрацията и основните принципи на суверенитета и териториалната цялост" - такава, която изисква силен американски отговор.
Зеленски, от своя страна, смеси сериозност и хумор, докато говореше с Байдън и с американския народ. От време на време превключвайки на удобен английски, за да подчертае връзката с аудиторията си, той нарече помощта на САЩ за Украйна "инвестиция", която ще укрепи глобалната сигурност. Това беше интересен избор на думи, които той повтори в обръщението си към Конгреса. Американската помощ не беше "благотворителност", а пари, изразходвани с цел и потенциал за бъдеща възвръщаемост.
Насока за скептиците
Бъдещето на американските "инвестиции" в Украйна обаче не е само в ръцете на Байдън. И докато срещата в Белия дом беше приятна възможност за снимки, истинската работа за Зеленски дойде в обръщението му към Конгреса - към законодателите, които държат кесията на американската военна и икономическа помощ.
През тази година Конгресът одобри приблизително 67 милиарда долара икономическа и военна и икономическа помощ за Украйна. Разходният пакет за 2023 г., който Конгресът е готов да приеме тази седмица, включва допълнителни 45 милиарда долара помощ за Украйна.
Осигуряването на допълнителна помощ през новата година обаче може да бъде предизвикателство.
През май 57 републиканци в 435-местната Камара на представителите и 11 в 100-местния Сенат гласуваха против самостоятелен пакет от помощи, а проучванията показват, че подкрепата на републиканците за продължаване на помощта е ерозирала оттогава. В проучване, проведено през ноември, малко над половината от гласоподавателите републиканци подкрепиха помощта за Украйна - спад от 80% през март. Някои републиканци по време на междинната предизборна кампания миналия месец открито се чудеха защо САЩ харчат толкова много пари за далечна страна, вместо да финансират охраната на границите и борбата с престъпността у дома.
Междинните избори донесоха 86 нови членове на Камарата и седем нови сенатори. Речта на Зеленски може да се разглежда и като въведение за тези нови законодатели и повод за тяхната подкрепа. Примамването на допълнителна помощ от Камарата може да се окаже по-голямото предизвикателство - но в речта си пред Конгреса той беше готов да опита.
"Имаме артилерия. Достатъчно ли е? Не съвсем", каза Зеленски, на фона на мърморене от публиката в Конгреса. "За да може руската армия да се изтегли напълно, са необходими още оръдия и снаряди."
Бъдещият председател на Камарата на представителите Кевин Маккарти вече изрази безпокойство относно евентуални допълнителни "празни чекове" за Украйна. Имаше и обществено недоверие сред някои републиканци в Конгреса, когато лидерът на републиканското малцинство в Сената Мич Макконъл заяви във вторник, че помощта за Украйна е "приоритет номер едно" за неговата партия.
Зеленски, написа в Twitter Доналд Тръмп-младши в сряда, е "в основата си неблагодарна кралица на международното благосъстояние" – обобщавайки това, което става все по-разпространено мнение сред поддръжниците на "Америка на първо място" на бившия президент.
Зеленски не се нуждае от допълнителната помощ за Украйна да бъде начело в списъка със задачи на републиканците през новата година, но пътуването му до Вашингтон е високопоставено усилие да гарантира, че това няма да отпадне напълно от дневния ред.
Анализът е на Антъни Зурхер - кореспондент за Северна Америка на BBC.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.