Сблъсъкът между руски самолети и американски дрон, който доведе до падането на дрона в Черно море, изглежда е най-значимата публично призната конфронтация между САЩ и Русия от началото на тоталната инвазия на Русия в Украйна преди повече от година.
Като такъв той повдига много въпроси и представлява момент, изпълнен с опасност.
Джон Кърби от Съвета за национална сигурност (NSC) на Съединените щати казва, че е имало други прихващания "дори през последните седмици", но това е различно.
Възможно ли е да е било инцидент?
"Въз основа на действията на руските пилоти става ясно, че те са били небезопасни, непрофесионални", беше присъдата на прессекретаря на Пентагона, бригаден генерал от военновъздушните сили Пат Райдър. "Мисля, че действията говорят сами за себе си."
Дали поведението на руските пилоти - уж изсипали гориво по пътя на дрона, а след това се ударили в него представлява значителна ескалация?
Според Пентагона целият инцидент е продължил около 30-40 минути.
През това време генерал Райдър каза, че не е имало пряка комуникация между руските и американските военни.
Американски служители казват, че смятат, че участващите руски самолети Су-27 "вероятно" са претърпели някакви щети, което показва, че сблъсъкът не е бил умишлен.
"Знам, че Държавният департамент изразява нашите опасения относно инцидента директно пред руското правителство", добави той.
Какво означава този епизод за бъдещето на американските операции с дронове над Черно море и за жизненоважното наблюдение, което подобни операции предоставят на Украйна?
"Ако посланието е, че те искат да ни възпрат или разубедят да летим или оперираме в международното въздушно пространство над Черно море", каза Кърби пред телевизионния оператор "Гласът на Америка", "тогава това съобщение ще се провали, защото няма да се случи".
Не е изненадващо, че Русия би искала да направи възможно най-трудно за съюзниците на Украйна извършването на такава работа.
Вашингтон мълчи какво се е случило с дрона.
След сблъсъка американски пилоти на дистанционно управление бяха принудени да го свалят в Черно море.
Генерал Райдър не каза къде е паднал или дали руският флот се е опитвал да го извади.
Аудиозаписи, циркулиращи в социалните медии, изглежда показват, че е в ход някаква руска операция по възстановяване. Но това не е потвърдено.
Очевидно Вашингтон няма да се зарадва, ако такава чувствителна технология за наблюдение попадне в руски ръце.
За Джо Байдън, решен да подкрепя Украйна "колкото е необходимо", това е деликатен момент.
Не само западните оръжия помагат на Украйна да устои на инвазията на Русия.
Това също е огромно количество разузнавателна информация в реално време за всеки аспект от военните операции на Русия, включително движението на плавателни съдове в Черно море и изстрелването на ракети, насочени към цели в Украйна.
От защитата на критичната национална инфраструктура на Украйна до планирането на собствените си настъпателни операции, Киев зависи силно от постоянния поток от информация.
По очевидни причини американските служители няма да бъдат въвлечени в какви допълнителни предпазни мерки, ако има такива, ще включват операциите по наблюдение.
Вашингтон иска да ги задържи, но се стреми да избегне използването на сила и рискува да бъде въвлечен в по-директна конфронтация с Москва.
Коментарът е на Пол Адамс - дипломатически кореспондент на BBC.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.