IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Възможно ли е да има живот на планетата K2-18b?

Предполага се, че на K2-18b има извънземна форма на живот

Снимка: Lumina Obscura от Pixabay

Снимка: Lumina Obscura от Pixabay

Астрономи са открили химическо съединение, "произвеждано само от живота", на планета K2-18b, която се намира в съсзвездието Лъв. Откритието е от една година, изследвано е с помощта на телескопа James Webb.

Планетата K2-18b е открита от космическата обсерватория "Кеплер" и се намира в "обитаемата" зона на съзвездието Лъв. Планетата, на която смятат, че има наченки на живот, се намира на 120 светлинни години от нашата планета Земя и е два пъти по-голяма от нея. Изследователите смятат, че миналата година са открили в атмосферата на тази планета диметилсулфид - вещество, "произвеждано само от живот". Първоначалните наблюдения от телескопа Webb предполагат наличието на диметилсулфид (DMS).

По-голямата част от DMS в земната атмосфера се отделя от морския фитопланктон, което показва, че биологията на планетата може да е подобна на нашата. В действителност учените не са в състояние да си представят естествен геологичен или химичен процес, който би могъл да произведе DMS в отсъствието на живи организми.

Д-р Нику Мадхусудхан, астроном от Университета в Кеймбридж казва, че откритието е било съвсем неочаквано. Тъй като обаче става дума за предварителни наблюдения, той може да твърди само с 50 % сигурност, че DMS е открит на К2-18b. Мадхусудан отговаря за разследването на К2-18б.

Астрономът определя планетата като "хицеанов" свят - име, което наскоро е измислил, за да опише скалиста планета с вода и океани и богата на водород атмосфера. Той описва откритието като "много дълбок момент", тъй като то дава вяра на идеята, че океанската вода надделява над богатата на водород атмосфера.

"Ако открием DMS, това по същество я поставя на първо място по потенциални признаци на обитаемост", заявява Мадхусудхан. Космическият телескоп James Webb наблюдава планетата в продължение на часове в петък ,26 април, за да потвърди откритието.

Миналата година астрономите откриха нова екзопланета, която показва признаци на живот. Тя е с размерите на Земя и е на 31 светлинни години от нас. Но ограниченията на сегашните технологии пречат на търсенето на екзопланети или извънслънчеви планети - тези извън нашата Слънчева система. Въпреки че разполагаме с невероятна технология, настоящите ни методи за търсене на екзопланети са много по-ефективни при намирането на големи светове, отколкото на малки. За да се определи съществуването на екзопланета, технологията разчита на косвени признаци, като например въздействието на планетата върху нейната родна звезда.

Първата стъпка при определянето на това дали една планета е обитаема и къде се намира тя в така наречената обитаема зона. Този тип информация за близката звезда червено джудже Wolf 1069, чиято маса е 1,36 пъти по-голяма от тази на Земята, е открита от група германски астрономи, ръководена от Диана Косаковски от Института по астрономия "Макс Планк" (MPIA).

Тя разказва, че след като са анализирали данните за Wolf 1069, са установили, че сигналът е с ниска амплитуда. Той изминава една пета от разстоянието между Земята и Слънцето при едно обикаляне около звездата на всеки 15,6 дни. Радиацията, получавана от Wolf 1069b, е около 65% от тази, получавана от Земята, въпреки че тя е 15 пъти по-близо до звездата си, отколкото Земята до Слънцето.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата