IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Колби: Интересите на Китай са експанзивни, готвят се за война със САЩ

Пекин ще бъде много важна част в глобалната икономика за бъдеще

Колби: Интересите на Китай са експанзивни, готвят се за война със САЩ

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Силните икономики по света търсят начини за надмощие, а конфликтите по между им стават все по-ясно видими за всички. Отношенията на САЩ със съюзниците ѝ, както и с различни коалиции от държави е крехка тема, която продължава да е несигурна заради предстоящите президентски избори през ноември. Това коментира Елбридж Колби, директор на Marathon Initiative, в интервю пред Росен Стойчев, за предаването „В развитие“, с водеща Цветисиана Костова.

Китай води коалиция от държави, които са обединени от своята обща позиция спрямо САЩ и техните съюзници – БРИКС. Те са обединени около общите интереси на икономиките си, въпреки различните форми на управление, които имат. Съюза между НАТО и държави от североизточна Азия е по-голям по отношение на пазари и икономически условия. В индустриалните решения и капацитет обаче другият съюз води.

Големите инвестиции, които Китай правят по отношение на развитието на технологии и пазари, е една от най-актуалните теми в момента. САЩ могат да се противопоставят, но това ще изисква много промени по отношение на политиките между държавите, които може да са сложна задача за този момент.

„Китай ще бъде много важна част в глобалната икономика за бъдеще.“

Китайската икономика и производство няма как да бъдат блокирани заради голямото влияние на държавата върху международните пазари, особено в Европа и големи части на Азия.

„Трябва да сме сигурни , че Китай не може да използва нарастващите си възможности, за да заплашва нашите съюзници.“

Китай е на пето място по големина на БВП с много по голям - производствен капацитет от множество държави, включително САЩ. Тяхното развитие е доста скоростно и всеобхватно.

"Те ще се борят за първото място в икономиката и технологичните иновации и настина притежават огромен мащаб, така че по-скоро ще трябва да имаме по-голям баланс на силите, отколкото да ограничаваме и опитваме да ги поставим в някакви рамки.“

Конфликтът в Тайван също е една от темите на дневен ред. Причината островът да е толкова важен за САЩ има общо с Китай и Азия. Относително малкият остров е доста напреднал по отношение на полупроводниците, впечатляваща икономика и историята им на демократизацията. Ако Китай анексира Тайван, това ще го отцепи военно от т. нар. „верига на първите острови“. Това ще подкопае желанието на САЩ и съюзниците ѝ да попречат на Китай да доминира в Азия.

"Смятам, че трябва да имаме доста скромна роля по отношение на Тайван. Не подкрепям тайванска независимост. Не смятам, че трябва да подсилваме напрежението с Пекин, което вече е доста сериозно. Ние искаме да попречим на Китай да превземе с военна сила Тайван, стига това да е възможно.“

Срещата между Владимир Путин и лидерът на Северна Корея – Ким Чен Ун създава напрежение в световната политика. Обещаванията, дадени на визитата относно отбранителните политики на двете страни, създават опасения на Запад заради военната подготовка, която имат.

"Северна Корея също е в опасна ситуация, защото имат напреднала програма за ядрени ракети, с която заплашват не само Южна Корея и Япония, но и САЩ. Сега трябва да очакваме, че вероятно ще получат подкрепа от руснаците, които са много вещи в ядрените технологии и ракетното дело.“

Колби твърди, че живеем във време, в което трябва да сме нащрек от зараждащи се конфликти. Наложително е и държавите да имат подготовка да се справят с няколко ситуации наведнъж.

„За съжаление, САЩ няма армия, която да може да води няколко сериозни войни по едно и също време. За това и нашите съюзници ще трябва да поемат доста своята част. Мога да кажа, че Южна Корея върши добра работа. Това важи за Полша и други страни от Източна Европа, Израел, както и страните в Близкия Изток.“

За САЩ трябва приоритет да стане присъствието ѝ в Азия. Китай имат 10 пъти по-голям БВП от Русия, което от своя страна показва и по-добрата военна подготовка и армия. Структурното противопоставяне между Китай и САЩ вече е твърде голямо, затова експертите смятат, че съюз между двете държави не е възможен на този етап.

"Интересите на Китай в момента са твърде експанзивни. Те се подготвят за война със САЩ. Никой не знае какво ще направят. Не мисля, че някой знае, но те се подготвят активно – не само по отношение на армията, но също и икономиката и политическото общество за конфронтация със САЩ.“

Си Дзинпин е начело на Китай в много различен период. Сравнено с предишните лидери на страната, Китай е в значителен възход. Разбира се там все още има много бедни и доста проблеми. Той обаче пренебрегва стратегическия съвет „Пeчели време и крий своите възможности“, казан от Дън Сяопин. Това е голямата промяна.

Каква ще е посоката, по която ще поеме САЩ след изборите? Как ще се отразят те на световната икономика?

Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата