Камала Харис прие номинацията на Демократическата партия на партийния конгрес в Чикаго, което я направи официален кандидат на Демократическата партия за президентските избори в САЩ на 5 ноември, коментират днес западните издания.
Излизайки на сцената на фона на бурни овации на конгреса на Демократическата партия в Чикаго, Харис опита да се представи отблизо пред американската общественост и да очертае визията си за управлението на страната през следващите четири години, пише британският вестник "Телеграф". Голяма част от речта ѝ снощи бе пропита с патриотизъм, коментира изданието. То допълва, че Харис е описала американската армия като "най-силната и смъртоносна бойна сила в света" и е говорила за "гордостта да си американец".
Вицепрезидентката Харис не се фокусира често върху външната политика на САЩ, но този път посвети значителна част от обръщението си на обсъждането на двата големи глобални конфликта в момента - в Украйна и Газа, обръща внимание "Телеграф".
Харис, която миналия месец замени Байдън като кандидат на демократите в президентската надпревара, през последните седмици е подложена на все по-голям натиск да изрази позициите си по отношение на вътрешната и външната политика, пише американското издание "Файненшъл таймс". Нейната реч бе произнесена в края на четиридневния конгрес, на който демократите се опитаха да се представят като партия на "свободата" и патриотизма, добавя вестникът. Настоящата вицепрезидентка използва речта си и за да призове за национално единство и да призове безпартийните гласоподаватели да приемат кандидатурата ѝ.
Въпреки въодушевлението около номинацията на Харис и конгреса в Чикаго водещи демократи като бившият президент Барак Обама предупредиха съпартийците си тази седмица, че на Харис предстои оспорвана надпревара срещу Тръмп, особено на фона на подкрепата за неговото двжиение MAGA (от английски Make America Great Again, "Да направим Америка отново велика"), която се засили след неуспешното покушение срещу него през юли, коментира "Файненшъл таймс".
Форумът завърши без палестинско-американски оратор на сцената - ключово искане на движението на безпартийните избиратели, пише британският вестник "Гардиън". То коментира, че върху кампанията на Харис и Демократическата партия е бил оказан засилен натиск да включат и палестински глас. Конгресменът Александрия Окасио-Кортес и други високопоставени демократи и активисти призоваха да се намери начин форумът на Демократическата партия да бъде съобразен с искането на безпартийните избиратели така, че то да бъде изпълнено, но организаторите не промениха програмата на събитието, отбелязва "Гардиън".
Сега ще видим дали Камала Харис и Тим Уолз могат да превърнат енергията в залата на конгреса в изборна победа, пише един от коментаторите на британския вестник.
Една от новините около конгреса бяха слуховете, че попзвездата Бионсе ще изнесе концерт като изненадващ гост в последната вечер на партийния форум. Слуховете бяха съобщени в репортаж на новинарския портал Ти Ем Зет в средата на програмата, но Бионсе така и не се появи. Към края на събитието представител на звездата направи изявление, в което се каза, че "изобщо не е било планирано Бионсе да присъства. Информацията за нейно изпълнение е невярна." Имаше и слухове, че ще се появи Тейлър Суифт или друг изненадващ гост, но вечерта приключи без никакви звездни изненади, пише "Гардиън".
Американското издание на списание "Политико" обръща внимание, че Камала Харис невинаги се фокусира върху заплахите за демокрацията по време на кампанията - нещо, което беше основен акцент в речта на Джо Байдън. Тази вечер обаче тя се спря на този въпрос, отбелязва списанието.
"Политико" коментира, че речта на Харис като кандидат за президент на Демократическата партия не е била нито прекалено дълга, нито прекалено кратка, и прави сравнение с изказванията на други кандидати за президент в най-новата история на САЩ. Харис говореше близо 40 минути на сцената, през 2020 г. речта на Байдън бе 24 минути, а през 2016 г. тазу на Хилъри Клинтън - 56 минути; Доналд Тръмп подобри миналия месец собствения си рекорд, като по време на конгреса на Републиканската партия бе на сцената в продължение на поне 1 час и 20 минути, отбелязва "Политико".
Списанието прави и исторически паралел със ситуацията през 1968 г. - протести срещу войната във Виетнам, икономическо недоволство, неодобрение от привърженици и на двете основни партии. За огромно облекчение на властите историята не се повтори и макар че пропалестинските протестите бяха многобройни, те до голяма степен преминаха мирно, пише списанието.
Германският вестник "Цайт" обръща внимание на факта, че ако Харис стане първата жена американски президент, съпругът ѝ Дъг Емхоф ще бъде първият "първи господин" (first gentleman) в САЩ, което би било прецедент в досегашната история на страната. Изданието допълва, че по време на речта си Харис е засвидетелствала любовта си към своя съпруг, като специално се е обърнала към него от трибуната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.