Демократите са все по-притеснени, че социологите не отчитат подкрепата на избирателите на Доналд Тръмп, оценявайки неговите перспективи да спечели президентските избори през ноември като много по-високи, отколкото предполагат основните данни от проучванията на общественото мнение.
Докато повечето национални проучвания показват последователни, макар и умерени преднини за Камала Харис, някои поддръжници са обезпокоени от малкия марж на нейното предимство в три северни бойни щата – Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин – които се смятат за задължителни победи в нейната мисия за Белия дом.
Въпреки че някои социологически проучвания показват, че вицепрезидентът има преднина между четири и шест пункта в Пенсилвания – обикновено оценяван като най-важният променящ се щат – други показват, че Тръмп изостава с по-малки проценти. По-малки разлики разделят двамата в Мичиган и Уисконсин, където преднината на Харис е само 1 или 2%, според няколко различни скорошни проучвания.
В основата на страховете на демократите е, че Тръмп значително надмина прогнозите и в трите щата през 2016 г., когато ги спечели на косъм по пътя към изборния си триумф над Хилари Клинтън, и през 2020 г., когато беше изпреварен от Джо Байдън с много по-малко от прогнозите.
Притесненията се усложняват от последното проучване на Ню Йорк Таймс/Сиена, което показва, че Тръмп се представя по-стабилно в три щата от Слънчевия пояс – Джорджия, Аризона и Северна Каролина – в сравнение със седмици.
Проучването показва, че републиканският кандидат води с пет пункта – 50 на 45% – в Аризона, която Байдън спечели с малко над 10 000 гласа през 2020 г., и 49 на 45% в Джорджия. В Северна Каролина, където Тръмп се опитва да не бъде опетнен от разкрития за минали коментари на Марк Робинсън, кандидатът на Републиканската партия за губернатор, той има по-малко предимство, 49% срещу 47%.
Поставяйки притесненията на демократите в перспектива, прогнозите показват, че Тръмп ще спечели всичките седем определени щата на бойното поле – седмият е Невада.
Отделна прогноза на Focaldata – използвайки модел, който взема предвид различни демографски фактори при определяне на вероятността определени социуми да гласуват – намалява преднината на Харис със средно 2,4% в различните щати.
"В избори, които биха могли да бъдат решени само от 60 000 гласоподаватели през ноември, този марж лесно може да бъде разликата между правилно и грешно решение на победителя в изборите", пише Патрик Флин от Focaldata. "Изследователите, които просто разчитат на самоотчитане при определянето на вероятните гласоподаватели, може да бъдат обект на още една грешка в проучването в полза на Тръмп."
Единствената обнадеждаваща новина за Харис е, че тя ще спечели всеки щат, с изключение на Джорджия, ако социологическите проучвания се окажат толкова грешни, колкото бяха в кампанията за междинните избори за Конгрес през 2022 г. Това не успокоява някои демократи, които отбелязват, че и Клинтън, и Байдън са се представяли по-добре срещу Тръмп в анкетите – както на национално ниво, така и в щатите – в сравнение с Харис сега.
"Това е зловещо. Няма въпрос, който да не ви притеснява, но вие работите толкова усилено, колкото можете да работите, независимо от всичко", на мнение е неназован сенатор от Демократическата партия. "Смятам, че не можете да направите много повече от това, което ние вече правим."
Джон Фетерман, сенаторът от Демократическата партия за Пенсилвания, каза, че Тръмп е заплаха въпреки някои оживени скорошни гласове за Харис в неговия щат. "Проучването наистина е сериозно засегнато от 2016 г. Тръмп ще бъде твърд в Пенсилвания и това е абсолютната истина", каза той.
В допълнителен тревожен знак за Харис проучването на Ню Йорк Таймс/Сиена показа, че нейният "отскок" от дебата срещу Тръмп този месец – който повечето проучвания сочат, че е спечелила – е най-малкият, на който се радва всеки кандидат, спечелил президентски дебат през 21 век .
Средно Камала Харис се справя с около един пункт по-добре в 34 анкети, които измерваха надпреварата преди и след дебата", пише главният анализатор на социологическите проучвания на New York Times Нейт Кон, като заключава, че състезанието остава в безизходица въпреки срещата.
"Джордж Буш, Джон Кери, Барак Обама, Мит Ромни, Хилари Клинтън, Джо Байдън и, да, Доналд Тръмп по-рано тази година, всички достигнаха своя връх с повишение от поне два пункта след дебатите си."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.