Има сериозен шанс Федералният резерв да намали лихвите с още 0,25% в началото на октомври месец. В САЩ се наблюдава едно успокояване на икономиката, което може да мотивира ФЕД да предприеме действия. Ситуацията с пазара на труда не е толкова страшна, колкото пазарите я оцениха в началото. Инфлацията продължава да слиза надолу. От друга страна, Европейската централна банка наскоро намалиха лихвите си с 0,60%, а инфлацията във Франция и Испания е твърде под 2%. Това каза Николай Ваньов, управляващ директор на MK Brokers, в предаването „Клуб Investor“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.
Германия е различен случай. Там има структурни проблеми, които правителството на Шолц не успява да реши. Лихвите ще помогнат ситуацията там да се облекчи. Ниските лихви са печеливши за повечето икономики в Европа. Твърде прибързано се посочва, че предстои трайна рецесия в германската икономика, по-скоро ще е техническа.
„Сагата с Комерцбанк все повече прилича на буря с чаша вода. Проблемът по всичко личи е политически“, коментира гостът. Комерцбанк е най-голямата банка в Германия и най-големият ипотекарен кредитор. Германската държава има своите основания да бъде дефанзивна по отношение на тази сделка, тъй като това ще се отрази на целия банков сектор. Не бива да забравяме обаче, че Уникредит е банка от страна в Европейският съюз, което премахва много от формалните пречки пред сделката.
Според събеседника най-интересното при петрола е, че липсват новини. Близкият изток е почти пред война, а пазарът на петрол не реагира на това. Нетаняху прави каквото може, за да продължи да поддържа войната. Преди дни имаше възможност за постигане на примирие, но това така и не се състоя. По всяка вероятност пазарните участници включват в своите прогнози за цена едно бъдещо икономическо забавяне. Една потенциална консолидация на цените на петрола може да доведе до възходящо движение на цените на петрола.
Глобалният икономически проблем е Китай. Факторите за това са много, но основният е демографията. Липсва положителен прираст на населението – ниска раждаемост, застаряващо население, малко миграция. Правителството опитва да стимулира имотния сектор по всякакви начини, тъй като предлагането е повече от търсенето. Намаляването на ипотечните лихви е първата стъпка и предстои да видим още мерки.
Цялата статия може да четете на Bloomberg TV Bulgaria.