Един месец до деня на изборите надпреварата между Доналд Тръмп и Камала Харис е електорален еквивалент на сбиване с голи ръце.
Надпреварата за Белия дом все още изглежда в задънена улица, както на национално ниво, така и в щатите на бойното поле, така че победата ще бъде решена с най-малка разлика - всеки нов гласоподавател, който се е включил, всеки нерешил гласоподавател, който е повлиял, може да помогне за нанасянето на нокаутиращ удар.
"Във всяка изключително близка надпревара, където електоратът е разделен по средата, разлика от процентен пункт или два може да бъде решаваща", казва Дейвид Грийнбърг, президентски историк в университета Рутгерс, пред BBC.
Докато партийните стратези са съсредоточени върху това как да спечелят това решаващо предимство, също толкова лесно може да се случи събитие извън техен контрол, неочакван обрат, който да преобърне кампанията през последните седмици.
Това вече е година на политически сътресения - единият кандидат оцеля при два опита за убийство и беше осъден за престъпление, а другият, президентът Джо Байдън, отпадна от надпреварата в полза на много по-младия си вицепрезидент.
Въпреки това, през октомври, когато изненадите едва ли ще намалеят – помислете за касетата на Тръмп за Access Hollywood или имейлите на Хилари Клинтън през 2016 г. – едва ли остава време за възстановяване или възвръщане на инерцията след погрешна стъпка, или цикъл на лоши новини.
Само тази седмица имаше няколко нови сътресения, които можеха да се превърнат в политически бури до 5 ноември.
Първата потенциална политическа буря беше буквална. Ураганът "Хелън" премина през два ключови изборни щата миналата седмица - Джорджия и Северна Каролина. Поради интензивния фокус върху двата щата по време на тази президентска надпревара хуманитарна катастрофа с вече над 130 жертви се превърна и в политически въпрос.
Харис обеща дългосрочна помощ за региона на спирка в Джорджия по-рано тази седмица и посети засегнатите от бурята в Северна Каролина в събота.
"Тук сме за дълго време", каза тя в Джорджия.
Междувременно и двата щата по същество са задължителни победи за Тръмп и социологическите проучвания показват мъртва битка. По време на посещението си в Джорджия бившият президент заяви, че американците губят средства за спешна помощ, защото са били изразходвани за мигранти. Всъщност двете отделни програми имат отделни бюджети и администрацията на Байдън обвини републиканците, че разпространяват "дръзки лъжи" относно финансирането на реакцията при бедствия.
Когато се случи бедствие, не е лесно за правителството да направи всички щастливи. Ако атаките на Тръмп са успешни, всяко недоволство на избирателите от усилията за възстановяване може потенциално да повлияе на резултата в два от най-внимателно наблюдаваните щати в страната.
Ескалация в Близкия изток
На хиляди мили от опустошения от бедствия американски югоизток, причинена от човека криза продължава да се влива в американската политика. Войната в Газа е на път да се разрасне в регионален пожар, тъй като израелските сили се сражаваха със силите на Хизбула в Южен Ливан, а Иран изстреля стотици ракети срещу Израел по-рано тази седмица.
Въпреки че Харис се представи като кандидат за промяна, тя не сложи дистанция между себе си и настоящата администрация, когато става въпрос за политиките на САЩ и Израел. Тази позиция идва с рискове.
Надеждите за какъвто и да било вид предизборно прекратяване на огъня в Газа изглеждат твърдо попарени и Белият дом в този момент се опитва да гарантира, че неизбежният израелски отговор на иранския удар във вторник няма да доведе до тотална война.
В четвъртък вечерта Байдън не беше точно успокояващ.
"Не вярвам, че ще има тотална война", каза той. "Мисля, че можем да го избегнем. Но има още много работа."
Войната също има последствия у дома за демократите, въпреки че американските избиратели обикновено не мислят директно за външната политика, когато гласуват. Ангажиментът на Харис да продължи да доставя оръжие на Израел е проблем за два ключови сегмента от демократичната база: арабски американци в щата Мичиган, който трябва да спечели, и млади избиратели в кампуси, където антивоенните протести могат да започнат отново.
Конфликтът в Близкия изток също подхрани джобните тревоги. Споменаването на Байдън за възможността Израел да атакува ирански рафинерии доведе до скок на цената на петрола с над 5% в четвъртък. А ако има нещо, към което американските потребители са особено чувствителни, това са по-високите цени на бензиностанциите.
Приятни изненади за демократите
Проучванията на общественото мнение продължават да показват, че икономиката е основният въпрос за американските избиратели. А Харис и демократите получиха добри новини на този фронт в петък, като последните данни за заетостта показват стабилен растеж на работните места през последните няколко месеца и ниво на безработица, което спадна до 4,1%.
Според Грийнбърг обаче притесненията на гласоподавателите относно икономиката са нещо повече от последните данни за заетостта.
"Когато хората се оплакват от икономиката, това, от което наистина се оплакват, е дългосрочният провал в определени части на страната – деиндустриализираните общности в селските райони на Америка", казва той. "Това са части от страната, които страдат дори при добра икономика."
През по-голямата част от изборния сезон Тръмп се справяше по-добре от Харис, когато гласоподавателите бяха попитани кой смятат, че би свършил по-добра работа с икономиката, включително в скорошно проучване на CNN. Но има признаци, че преднината му може да не е запечатана, като например проучване на Cook Political Report за суинг щатите, което показа, че двамата кандидати са изравнени по отношение на това кой би бил най-добрият в справянето с инфлацията.
Една надвиснала икономическа клопка за демократите също се изпари тази седмица - стачката на докерите, която затвори за кратко критични пристанища на Източното крайбрежие и Мексиканския залив за първи път от 50 години. И двете страни се съгласиха да се върнат на масата за преговори през януари, отваряйки отново пристанищата. Ако спирането на работата беше продължило, това можеше да наруши веригите за доставки и да повиши потребителските цени в седмиците преди изборите.
Междувременно преминаванията без документи на границата между САЩ и Мексико се върнаха към нивата отпреди пандемията от COVID, след като достигнаха рекорд от 249 741 миналия декември.
Въпреки че въздействието на този скок на границите все още се усеща в много американски градове, неотложността на кризата може да намалява.
Бунтът на Капитолия се появява отново
Въпреки че голяма част от новините от тази седмица може да създадат проблеми за Харис и демократите, за Тръмп не всичко вървеше гладко.
Поведението му по време на нападението на Капитолия на САЩ на 6 януари отново попадна в центъра на вниманието в сряда, когато федерален съдия публикува документ от специалния прокурор Джак Смит, в който имаше доказателства срещу Доналд Тръмп за опит да отмени изборния резултат от 2020 г.
Документът, който твърди, че на бившия президент не трябва да се дава президентски имунитет от съдебно преследване, съдържа нови подробности за думите и действията на Тръмп, довели до бунта на Капитолия от неговите поддръжници.
Скорошно проучване на CNN показва, че избирателите предпочитат Харис пред Тръмп по въпросите на "защитата на демокрацията" с 47% до 40% - така че всичко, което подновява вниманието към хаотичните последни седмици от президентството на Тръмп, може да бъде в полза на демократа.
Терминът "октомврийска изненада" е неизменен в американския политически лексикон от близо 50 години.
Кампаниите се страхуват от неочакваното заглавие или криза, която отблъсква техните кандидати от посланието и променя траекторията на надпреварата.
Дори и най-малката вълна в общественото мнение може да избави Белия дом след година, когато избирателните маржове в щатите на суинг могат да се измерват само с десетки хиляди гласове.
"Няма никакви останали нокти", казва Грийнбърг,. "Напълно мога да си представя, че тези избори ще продължат и в двете посоки с изключително значителни последици върху този вот, независимо къде е вашата лоялност."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.