Австралия заяви, че засилва способността си за противоракетна отбрана на фона на "значителни опасения" относно теста на Китай на междуконтинентална балистична ракета в южната част на Тихия океан и ще увеличи запасите от оръжия и износа за партньори по сигурността, тъй като регионът навлиза в нова " ракетна ера“, пише Ройтерс.
Министърът на отбранителната промишленост Пат Конрой каза, че Австралия увеличава своята противоракетна отбрана и способности за нанасяне на удари на далечни разстояния и ще си сътрудничи с партньорите по сигурността Съединените щати, Япония и Южна Корея, за да допринесе за регионалната стабилност.
„Защо имаме нужда от повече ракети? Стратегическата конкуренция между Съединените щати и Китай е основна характеристика на средата за сигурност в Австралия“, каза той пред Националния пресклуб в Канбера.
През септември Китай изстреля междуконтинентална балистична ракета, която измина над 11 000 км, за да кацне в Тихия океан до североизточната част на Австралия.
Конрой каза, че Индо Пасифик е на прага на нова ракетна ера, където ракетите също са "инструменти за принуда".
„Изразихме значителна загриженост относно този тест на балистична ракета, особено навлизането й в южната част на Тихия океан предвид Договора от Раротонга, според който Тихият океан трябва да бъде зона без ядрени оръжия“, каза той пред репортери в отговор на въпрос. "Австралия разполагаше ракети SM-6 във флота си от разрушители на флота, за да осигури отбрана от балистични ракети."
По-рано този месец Австралия обяви сделка за 7 милиарда австралийски долара със Съединените щати за придобиване на SM-2 IIIC и Raytheon.
По-рано Австралия заяви, че ще похарчи 74 милиарда австралийски долара (49 милиарда щатски долара) за придобиване на ракети и противоракетна отбрана през следващото десетилетие, включително 21 милиарда австралийски долара за финансиране на Australian Guided Weapons and Explosive Ordnance Enterprise, нов местен производствен капацитет.
Австралия ще похарчи 316 милиона австралийски долара за създаване на местно производство на управляеми ракетни системи с многократно изстрелване (GMLRS) в партньорство с Lockheed Martin (LMT.N), отваря нов раздел , за производство на бързо разгръщащи се оръжия земя-земя за износ от 2029 г.
"Фабриката ще може да произвежда 4000 GMLRS годишно, или една четвърт от текущото глобално производство", каза още Конрой.