Доналд Тръмп има дълга история на възприемане, дори фетишизиране на смъртното наказание и използването му като клин в расовата политика. За първи път той придоби национална известност, като пусна реклами на цяла страница в New York Times след ареста на така наречените Central Park Five за бруталното изнасилване на джогинг и призова Ню Йорк да възстанови смъртното наказание.
Петима тийнейджъри от малцинствата бяха осъдени без веществени доказателства и въз основа на принудени самопризнания. Те в крайна сметка бяха оневинени чрез ДНК доказателства. Тръмп отказа да се извини и дори на президентския дебат миналия месец заяви, че има хора "и от двете страни на това" и че жертвата е починала, което беше невярно.
По-рано тази година той призова за смъртно наказание за престъплени, свързани с наркотиците, като каза, че "никога няма да разрешите проблема без смъртно наказание" и похвали либералното използване на смъртното наказание в Китай за подобни престъпления след "бързи процеси".
По-рано той предположи, че бившият председател на Обединения началник-щаб Марк Мили е извършил държавна измяна, за която смъртното наказание е подходящо. Тръмп също така многократно е призовавал за смъртно наказание за всеки мигрант, който убие американец – включително отново на големия митинг, проведен в Медисън Скуеър Гардън в Ню Йорк.
Това не е просто реторика за годината на изборите за базата на MAGA. Ако Тръмп спечели, първото му президентство е предвестник на това, което предстои. В последните дни на 2020 г. Тръмп създаде ужасна поточна линия на смъртта, екзекутирайки повече затворници, осъдени на смърт, отколкото през която и да е година от 1896 г. насам, по време на втория мандат на Гроувър Кливланд.
Тринадесет екзекуции бяха извършени през последните няколко месеца, слагайки край на мораториума върху федералното смъртно наказание, който беше в сила повече от 40 години, както от републиканската, така и от демократичната администрация.
Тръмп вероятно ще се опита да надмине Кливланд, ако получи втори мандат. В рамките на 900-страничния план на Проект 2025 за втори мандат е препоръката, че администрацията на Тръмп трябва да "направи всичко възможно, за да получи окончателно решение за 44-те затворници, които в момента са осъдени на смърт във федералната държава". С други думи, всички те трябва да бъдат умъртвени.
Тръмп отрече да има нещо общо с Проект 2025, но рекордът му сам по себе си е осъдителен. Неговата администрация първо екзекутира шестима бели мъже и един индианец. Седем от последните осем екзекутирани души са чернокожи (осмият е жена с мозъчни увреждания).
Екзекуциите на мнозина бяха отложени от по-ниски съдилища, само за да бъдат тези спирания незабавно отменени от контролирания от Тръмп Върховен съд, който показа нетърпение, граничещо с гняв, в отговор на всякакви забавяния.
От затворниците, които днес остават на федерална смъртна присъда, 56 процента са чернокожи, латиноамериканци или азиатци. Reprieve, организацията, която председателствам в Съединените щати, наскоро издаде подробен анализ на всяка неуспешна екзекуция в Съединените щати след възстановяването на смъртното наказание, което често води до продължителни и болезнени смъртни случаи.
Бяха общо 73, тревожно голям брой сам по себе си. Но два пъти повече чернокожи хора са били подложени на тях, отколкото бели хора. Дори в последните си моменти, чернокожите обвиняеми страдаха от расизма, който прониква в "машината на смъртта", както я нарече съдия Блекмън през 1994 г., отказвайки да потвърди каквито и да е други смъртни присъди. Сегашният Върховен съд няма такива резерви.
Проект 2025 не само призовава за заличаване на федералните осъдени на смърт. Той препоръчва на Министерството на правосъдието да преследва смъртното наказание "за приложими престъпления – особено отвратителни престъпления, включващи насилие и сексуално малтретиране на деца – докато Конгресът не каже друго чрез законодателство".
Прецедентът на Върховния съд изключва екзекуцията за неубийства, дори в най-ужасните случаи. В решение от 2008 г., Кенеди срещу Луизиана, доста консервативен Върховен съд постановява, че "когато не е бил отнет живот при извършване на престъпление", смъртното наказание, дори в случай на злоупотреба с дете, "е противоконституционно съгласно осмата и четиринадесетата поправка".
Проект 2025 следва книгата на Тръмп, като приканва Върховния съд да използва новооткритите си числа, за да отмени решения, които не му харесват. Като призовава за екзекуции на нарушители, които не са извършили убийство, тя създава ново дело Добс – което отмени Роу срещу Уейд – за смъртно наказание.
Предотвратяването на втора администрация на Тръмп очевидно би било начин да се спасят животите на 44-те осъдени на смърт и разширяването на федералното смъртно наказание. Но Джо Байдън може да направи нещо сега, което не разчита на капризите на американската политика. Той може да смени тези присъди с доживотен затвор.
Както Тръмп илюстрира по отношение на своите приближени и обещанията си към бунтовниците от 6 януари, помилванията и смененията са окончателни и не могат да бъдат отменени. Байдън трябва да използва властта си, за да спасява животи и да ограничава долната, расистка политика на смъртното наказание в Съединените щати.
Анализът е на Ерик Люис - адвокат по правата на човека, който е член на борда на The Independent
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.