Резултатите от изборите в САЩ са непредсказуеми. Това заяви пред БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и на икономиката.
Двамата кандидати заложиха на различни стратегии. Екипът на Камала Харис заложи на активна кампания за привличане на колебаещи се гласоподаватели, които още не са решили, особено в най-важните щати, където битката ще е най-оспорвана. Щабът на Доналд Тръмп заложи на това да активира републиканците, които не са решили дали да отидат до урните, посочи той.И двата щаба направиха значителни грешки. Тръмп се концентрира върху яростна атака срещу личността на Харис, докато тя имаше сериозния "помощник" в лицето на Джо Байдън – един от президентите с най-нисък рейтинг, който нагнети ситуацията, наричайки гласоподавателите на Тръмп "боклуци", отбеляза Керемедчиев.
Има различия в подкрепата и въз основа на пол, битката е оспорвана – 16% повече жени подкрепят Харис, докато при Тръмп има 18% повече подкрепа от страна на мъжете.
"Много е сериозно е ожесточението между двата лагера. Напрежението е изключително високо. Не видяхме голямо преливане от единия лагер в другия, даже след единствения дебат, който имаха двамата кандидати", каза Керемедчиев.
Ще има съдебни битки и оспорване на резултатите, като не са изключени стълкновения в някои от щатите между привърженици на единия и на другия кандидат, прогнозира Керемедчиев.
По думите му, тъй като заявката на Тръмп е това да е последното му кандидатиране, може да се очаква "щурм за спечелване на президентските избори".