Сега Камала Харис страда от унижението, присъщо на всеки победен кандидат, който постъпва правилно и признава поражението си: тя е мишена за масови обвинения в своята партия. Аргументите са предвидими, като умерените демократи казват, че тя е трябвало да бъде по-умерена, а прогресивните казват, че тя е трябвало да бъде по-прогресивна.
Но най-важната точка от данни за разбирането на изборите от миналата седмица е напълно отделна от този вътрешнопартиен дебат – и тя показва, че загубата на Харис може да има повече общо с решенията, взети от президента Джо Байдън преди години, отколкото с всичко, което кампанията на вицепрезидента направи или не успя направи през последните няколко месеца.
Данните се отнасят за развитите страни, които са провели избори след голямата инфлационна вълна, която започна през 2022 г. В 16 страни от ОИСР управляващите партии са загубили средно 7% от своя дял от гласовете. Типична е Португалия, където действаща лявоцентристка партия претърпя колебание от 13 пункта, или Литва, където действаща дясноцентристка партия загуби 7,8% от гласовете. Колебанията са особено големи в англосферата, като консерваторите в Обединеното кралство губят 19,9% от своя дял от гласовете, а лейбъристите в Нова Зеландия губят 23,1%. В Канада все още не е имало избори, но либералите на премиера Джъстин Трюдо се приготвят за катастрофално поражение, много по-голямо от това, което се случи с Харис.
С други думи: в голямата схема на нещата демократите се представиха доста добре.
Нищо от това обаче напълно не оневинява Харис или нейното вземане на решения. Нейната кампания поддържаше, че везните са наклонени срещу нея. Но действителното ѝ поведение беше на избягване на риск и консервативно, като постоянно избираше игри с ниска вариация, които минимизираха противоречията. Това е изборът, който правите, ако сте уверени, че имате преднина. Една по-добре информирана кампания или такава с по-здрави епистемични практики би направила някои различни избори – и очевидният щеше да бъде да покаже много повече загриженост, отколкото Байдън някога е правил, за инфлацията.
По един важен начин Байдън наистина носи по-голяма отговорност за инфлацията, отколкото други световни лидери. Действащите политици, които загубиха в други страни, като Естония и Нидерландия, бяха по същество жертви на глобални макроикономически сили извън техния контрол. Байдън, напротив, е президент на държава, голяма и достатъчно мощна, за да повлияе значително на цялата световна икономика.
Разбира се, пандемията от Covid-19 не беше по негова вина. Съмнително е, че светът би могъл да излезе от пандемията без някакъв вид инфлация, тъй като търсенето нарасна и веригите за доставки се огънаха. След това дойде нахлуването на Русия в Украйна, допълнителен шок с неизбежни последици.
Цялата статия може да четете на BloombergTVBulgaria.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.