Вторият мандат на Доналд Тръмп ще изглежда много по-различно. Той се подготвя много по-сериозно и залага на сътрудници и съветници извън най-близкия си семеен и приятелски кръг. Ще видим една много по-активна политика още преди стартирането на мандата му. Например, Марко Рубио вече е официалната номинация за Държавен секретар на САЩ. Той и Джей Ди Ванс многократно са се обявявали за намаляване на помощта за Украйна. Това каза Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.
САЩ предоставят 69% от военната помощ, която е нужна на Украйна. Когато прибавим Германия, която предоставя 30%, тези две държави осигуряват 99% от помощта, необходима на Украйна. Ако САЩ ограничат подкрепата си, това ще е катастрофално за защитата на Украйна. Едва ли обаче Тръмп ще предприеме точно тази мярка. По-скоро Тръмп ще се опита да измести Китай от ролята му на умиротворител в конфликта. Към Русия заплахата ще е, че ще бъде разрешена употребата на далекобойни оръжия на територията на Русия, а към Украйна – спиране на военната помощ.
Според събеседника Путин търси начини да излезе от този конфликт, който продължава вече трета година. Той не може да привлече много резерви, тъй като социалното напрежение в Русия е високо. Това принуждава Путин да се обръща към Северна Корея и други държави за набиране на войници.
"Европа спешно се нуждае от подобряване на собствената си военна промишленост и сигурност. Постоянната подкрепа към Украйна взима от същия ресурс, от който европейските страни се нуждаят, за да увеличат собствения си военен капацитет“, коментира гостът. Тръмп по-скоро ще използва заплахата за спиране на помощта, за да накара Зеленски да седне на масата за преговори. Европа обаче ще трябва да спазва ангажимента да отделя част от брутния си вътрешен продукт за отбрана. Политиката на Тръмп към Европа ще бъде тази на тоягата, а не на моркова.
„В Близкия изток може да очакваме Тръмп да даде пълна подкрепа за Израел. Натискът върху Иран и увеличаването на санкциите ще са част от стъпките, които Тръмп може да предприеме“, отбеляза Керемедчиев.
Прогнозите са Германия да изгуби 1-1,5% от БВП, ако между САЩ и Европа възникне търговски конфликт. За да може бизнесът да минимизира риска си, трябва да е внимателен, когато разчита на САЩ или Китай. „Например, Унгария заобикаля високите мита на вносни автомобили като отваря китайски заводи на своя територия“, припомни гостът.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.