Феновете на новоизбрания президент у дома и в чужбина провъзгласяват "нов ред навеки". Безредието и хаосът са по-вероятни
Знаете, че ще стане интересно, когато Илон Мъск цитира Вергилий и Държавния печат на Съединените щати. Novus Ordo Seclorum, изригна в X технологичният титан, превърнал се в MAGA-мегафон, докато се наслаждаваше на победата на Доналд Тръмп със самия новоизбран президент. На разбираем език: "нов ред навеки“.
На другия край на света, в Русия, Александър Дугин споделя мнението. Той е крайно десен философ, свързан с „евразийството“, разказ, който прославя антизападния руски неоимпериализъм. „Значи ние спечелихме“, злорадства Дугин в X; светът никога повече няма да бъде същият, защото „глобалистите загубиха последната си битка“.
Изкушаващо е да отхвърлим Мъск и Дугин като части от хиперболата, която завладя планетата, откакто Тръмп организира зашеметяващото си завръщане. Толкова много експерти преувеличават толкова много неща в момента, че трябва да си спомним "Еклисиаст": Няма нищо ново под слънцето. Може би няма да има "нов ред". Може би светът ще се промени по-малко, отколкото изглежда.
И все пак един поразителен модел предполага, че Тръмп 2.0 наистина представлява историческа повратна точка в мащаба, който Мъск и Дугин си представят. От Европа до Азия и Америка хората, които през годините възхваляваха това, което се наричаше либерален или „базиран на правила“ международен ред, са в различни етапи от цикъла на скръбта на Кюблер-Рос (отричане, гняв, пазарене, депресия, приемане). Всички онези, които са в плен на противоположната визия, за „нелиберално“ управление на силни мъже, ликуват, от Виктор Орбан в Унгария до Бенямин Нетаняху в Израел или Нарендра Моди в Индия.
Други термини за този стар и сега вероятно умиращ ред са Pax Americana или - както го нарече Хенри Лус, основателят на Time и други списания - Американският век. Той искаше Америка да отхвърли изолационизма, който я беше държал настрана от международните дела между световните войни и вместо това да се превърне в добрия самарянин на света - хегемон на отворена, стабилна и максимално свободна система от държави.
Ако Мъск е прав, че Тръмп ще създаде нов ред, а Дугин е прав, че глобалистите са загубили, тогава над този Американски век вече пада здрач. Ето какво означава това.
САЩ ще се откажат от режима на относително отворена и регулирана търговия, който изградиха след Втората световна война. С огромните мита, които Тръмп обещава, той вместо това ще постави началото на ера на съкрушителни търговски войни и икономически национализъм, напомнящи за 30-те години на миналия век.
Той също така, макар и постепенно, ще направи хартата на Обединените нации толкова безсмислена, колкото Обществото на нациите стана през 30-те години на миналия век. Този проект на световна конституция вече изглежда оръфан в наши дни, тъй като Русия и Китай (и САЩ, когато им се иска) продължават да пренебрегват неговите идеали. Но Тръмп ще отиде по-далеч, отхвърляйки принципи като суверенитета и целостта на всички държави, големи и малки; вместо това той ще сключи сделки с автократи, за да създаде "сфери на влияние", както направиха европейските империи през 19 век. За по-малките държави това ще означава катастрофа. И първата жертва вероятно ще бъде Украйна.
Друга жертва ще бъде международното право, въплътено в институции от ООН (които много републиканци от MAGA искат да лишат средства) до Международния съд и Международния наказателен съд в Хага. На тяхно място ще бъде законът на джунглата, идеята, че "силата поражда правилото". Кант и Гроций са аут, Тукидид и Хобс са на мода.
Цялата статия може да четете на BloombergTVBulgaria.