Според експерти във Вашингтон Доналд Тръмп даде знак за нова твърда позиция спрямо Китай с ястребови назначения на висши външнополитически позиции, пише Financial Times.
Във вторник Тръмп назначи Майк Уолц, конгресмен от Флорида и бивш офицер от специалните части на армията, който нарече Китай „екзистенциална“ заплаха, за свой съветник по сигурността. Очаква се той да номинира сенатор Марко Рубио, друг водещ китайски ястреб, за свой държавен секретар.Избраният от новоизбрания президент за посланик в ООН представител Елиз Стефаник също беше изключително критичен към Пекин. Експерти по външна политика, които смятат, че САЩ трябва да заемат по-твърда позиция спрямо Китай от тази, следвана от президента Джо Байдън, приветстваха кадровите движения. „Това е като коледна сутрин за китайските ястреби“, каза Ерик Сайърс, управляващ директор на консултантската компания Beacon Global Strategies.
Сейърс коментира още, че назначените от Тръмп разбират не само необходимостта от стабилна отбрана на САЩ, но и значението на конкуренцията с Китай в други области, включително икономиката, технологиите и човешките права.
Майк Галахър, бившият републикански член на Конгреса, който ръководеше комисията в Камарата на представителите на Китай, каза, че назначенията на Уолц и Рубио трябва да изпратят послание до Пекин, че „ерата на приспособяването е приключила“. „Уолц и Рубио виждат ясно заплахата от китайската комунистическа партия, разбират, че сме в ранните етапи на нова студена война и [разбираме], че за да я спечелим, трябва да възстановим възпирането и да дадем приоритет на твърдата сила“, каза Галахър, който сега оглавява отбранителния бизнес на технологичната група Palantir и е сътрудник в мозъчния тръст на Hudson Institute.
„Трябва да се прехвърлим към Тихия океан“, каза Уолц пред Financial Times през септември, като каза, че ситуацията е „страшна“, тъй като Китай преследва „най-бързото военно натрупване от 30-те години на миналия век“.
Във вторник Тръмп каза, че Уолц ще бъде шампион на „мир чрез сила“, заемайки фраза, използвана от бившия президент Роналд Рейгън. Денис Уайлдър, бивш експерт от ЦРУ по Китай, каза, че Тръмп и нововъзникващият му екип смятат, че администрацията на Байдън не е дала ясно да се разбере на Пекин, че „превъзходството на САЩ в Индо-Тихия океан е непоклатимо и че войната с Китай може да бъде избегната само чрез силни възпиращи и разреши”.
Експерти по отбраната също така проучиха назначенията на Тръмп за усещане за позицията на новоизбрания президент по Тайван, най-чувствителния въпрос в отношенията между САЩ и Китай. Уолц каза, че очаква Тръмп да поддържа американската политика на „стратегическа неяснота“, при която Вашингтон не изяснява дали ще защити Тайпе. Уолц каза пред FT, че Тръмп ще предотврати конфликт за Тайван, като демонстрира силата на САЩ.
„Той наистина вярва, че можем да приложим лост, можем да приложим нашата икономическа сила, че можем да приложим дипломация по начин, подкрепен от стабилно военно присъствие, което може да предотврати тези войни“, каза той.
Уолц ще има идеологически съюзник в Държавния департамент в Рубио, един от най-ранните привърженици на Конгреса на по-твърд подход към Китай, казаха експерти. Сенаторът от Флорида подчерта въпроси, включително преследването на уйгурите в Синдзян от страна на Пекин, репресиите срещу демократични активисти в Хонконг и натиска върху Тайван. През 2020 г. Китай наложи санкции на Рубио, сред списък с други американски длъжностни лица, заради „впечатляващото“ му досие в Хонконг.
Александър Грей, който е служил като началник на кабинета на Съвета за национална сигурност в първата администрация на Тръмп, каза, че изборът показва, че Тръмп иска „да се обгради със стратегически мислители, които разбират предизвикателството, отправено от Китайската народна република“. Но Грей каза, че Уолц ще бъде „честен посредник“, като посредничи в дебатите в междуведомствения процес, вместо да се опитва да наложи собствените си позиции вместо тези на президента.
Ръш Доши, експерт по Китай в Съвета за международни отношения и Джорджтаунския университет, каза, че Тръмп е имал две политики за Китай през първия си мандат: „конкурентна“ политика, прокарвана от неговия персонал, и собствената му „транзакционна“ политика, която подкопава конкурентните движения в технологиите, търговията и правата на човека за осигуряване на сделки с Китай.
В този смисъл външнополитическите експерти следят отблизо каква роля ще играе съюзникът на Тръмп Илон Мъск - и дали милиардерът ще се опита да смекчи Тръмп по отношение на Китай, където той има фабрика на Tesla.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.