IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Китай плаши САЩ с бомбардировача H-6 от Студената война

Китайските ВВС сега разполагат с около 230 от тези бомбардировачи

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

По време на поредица от военни игри в морето и небето около Тайван миналия месец Китай разположи някои от най-новите си ударни самолети, военни кораби и ракетни сили. Въпреки това едно от най-застрашителните оръжия, използвани в ученията, е обновена версия на бомбардировач, който за първи път е летял в първите години на Студената война. Подобно на Америка, която все още разчита на модернизирани версии на B-52, бомбардировач от същата епоха, Китай успешно модернизира своя реактивен H-6, за да продължи да лети дълбоко в XXI век, пише Reuters.

Министерството на националната отбрана на Тайван съобщи, че 153 китайски военни самолета, 14 военноморски кораба и 12 други кораба са били открити около острова за период от 25 часа след началото на учението на 14 октомври. Министерството също така съобщи, че 111 от самолетите е пресякъл средната линия на Тайванския пролив и е навлязъл в зоната за идентификация на противовъздушната отбрана (ADIZ) на острова.

Тайванското министерство на отбраната коментира пред агенцията, че "три групи от по три самолета H-6" са били засечени да работят във въздушното пространство на острова по време на военно учение на Китай. Две от групите „проведоха симулирани тренировки за атака“, каза министерството.

Някои модернизирани версии на китайския бомбардировач H-6 вече са способни да изстрелват балистични ракети, въоръжени с ядрени бойни глави, докато други могат да носят множество противокорабни и наземни ракети с голям обсег, според анализатори на отбраната и доклади на Пентагона за китайската армия. Някои версии могат да се зареждат с гориво по време на полет, което им позволява да летят от бази в континенталната част на Китай и да нанасят удари по цели дълбоко в Западния Тихи океан, където САЩ имат големи бази на Гуам и другаде.

Майор Пийт Нгуен, говорител на Пентагона, заяви, че САЩ са „готови да отговорят на всяка заплаха и да защитят родината си“. Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин „често е казвал, че не вярва, че конфликтът с КНР е непосредствен или неизбежен“, каза Нгуен в отговор на въпроси.

Пекин твърди, че Тайван е част от Китай и не изключва използването на сила, за да постави острова под свой контрол. Лидерите на демократично управляван Тайван отхвърлят тези претенции за суверенитет.

За разлика от Америка, която спря производството на B-52 през 1962 г., Китай продължи да произвежда двумоторния H-6 в завод в централен Китай. Въпреки това, производството на H-6 може наскоро да се е забавило или да е спряно, според Томас Шугарт, бивш офицер от подводницата на ВМС на САЩ и експерт по китайската армия. Той изчислява, че китайските военновъздушни сили сега разполагат с около 230 от тези бомбардировачи.

H-6 произлиза от бомбардировача Туполев Ту-16, който Съветският съюз въведе в експлоатация в началото на 50-те години на миналия век и получи кодовото име на НАТО Badger. Китай започва да произвежда тези самолети по лиценз в края на 50-те години на миналия век, според експерти от Народната освободителната армия.

Тайванските и японските военни съобщиха, че през последните години бомбардировачи H-6 често са били разположени в полети близо до тяхното въздушно пространство. Те също така се изпращат на полети над Южнокитайско море, където Пекин претендира за суверенитет над обширни зони на спорна територия.
При конфликт тези бомбардировачи биха представлявали сериозна заплаха за корабите и целите на сушата, според американски и тайвански военни експерти.

Въпреки че редовно изпраща H-6 на мисии край китайския бряг, Пекин сега разполага тези самолети по същия начин, по който американските военновъздушни сили използват далечни патрули на B-52 и другите си бомбардировачи, за да сигнализират способността на Америка да нанася удари на далечни цели.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата