Когато Доналд Тръмп се завърне във Вашингтон, новоизбраният президент ще бъде посрещнат като герой от колегите си републиканци в Капитолия, пише Financial Times.
„Ще издигнем над това място знамето „Америка на първо място“ - заяви пред репортери републиканският председател на Камарата на представителите Майк Джонсън на стъпалата на Капитолия на САЩ тази седмица. „Това ръководство ще удари в земята, за да изпълни програмата на президента Тръмп в 119-ия Конгрес“.Джонсън е един от най-яростните съюзници на Тръмп в Конгреса и ще има ключово значение за неговата радикална програма. Новоизбраният президент републиканец иска да намали данъците и регулациите, да направи основен ремонт на американското здравеопазване, да извърши „масови депортации“ на мигранти без документи и да наложи високи мита на чуждестранните стоки.
За много от тези планове ще е необходимо съгласието на законодателите. На върха на духа след зашеметяващата изборна победа Тръмп може би смята, че това ще бъде лесно. Но ще трябва да бъдат преодолени няколко препятствия.
Седмица, след като Тръмп победи в щатите и спечели народния вот, балансът на силите в законодателната власт остава нестабилен. За да получи контрол над Камарата на представителите, една от партиите се нуждае от 218 места, но броенето в някои окръзи, особено в Калифорния, върви бавно. Тъй като повече от дузина състезания в Конгреса все още не са обявени късно във вторник, нито републиканците, нито демократите могат да разчитат на победа.
Партията на Тръмп е обнадеждена. Републиканците вече си осигуриха Сената, където от следващата година ще имат мнозинство от 53-47 гласа. Джонсън смята, че Камарата на представителите също ще го последва, като той ще остане начело.
„Обърнахме сини места към червени, както планирахме, и запазихме това мнозинство“, заяви Джонсън във вторник. „Все още имаме редица нерешени състезания. Но сме много оптимистично настроени за тях... Очакваме с нетърпение да управляваме в обединено правителство от януари.“
Ако това стане, властта на Тръмп във Вашингтон ще бъде пълна - контролът върху двете камари на Конгреса плюс лоялността на много от техните членове, което ще му даде свобода на действие да прокарва законодателната си програма.
„Имате еднопартийно управление, но също така имате Конгрес, в който републиканците, избрани през последните две, четири и шест години, са много по-благосклонни към Тръмп, отколкото тези, които заменят“, каза Дъг Хей, ветеран републикански стратег и бивш съветник на водещите републиканци в Камарата на представителите.
Тръмп е бил тук и преди. През първите две години от последното му управление републиканците държаха и двете камари, което му позволи да прокара мащабни данъчни реформи през 2017 г. Той иска да ги поднови и разшири при новата си администрация.
Мнозина във Вашингтон очакват, че този път Тръмп ще упражни още по-силна хватка върху Конгреса, като се има предвид непоколебимата лоялност, която му оказват няколко законодатели, включително Джонсън и вероятно следващият лидер на Сената. Ключовата роля на лидера на мнозинството в Сената ще бъде решена в сряда, когато републиканските членове на горната камара ще проведат тайно гласуване, за да изберат между Джон Тюн, Джон Корнин и Рик Скот. Нито един от тях не изглежда да има намерение да се изправи срещу Тръмп.
Джонсън намекна за тези търкания във вторник, настоявайки, че този път партията ще бъде по-подкрепяща Тръмп.
„Когато президентът Доналд Тръмп спечели президентския пост през 2016 г., всички ние поглеждаме назад и признаваме, че Републиканската партия не беше напълно подготвена за този момент и беше загубено ценно време в началото на този Конгрес“, каза той. „Ние няма да направим тези грешки отново. Ще бъдем готови още в първия ден.“
Все пак Тръмп няма да има неограничена власт над Конгреса, а демократите - както и шепа умерени републиканци - биха могли да упражняват натиск върху администрацията му по тесни, но значими начини.
Например, докато бюджетните и данъчните промени, включително удължаването на данъчните намаления от 2017 г., изискват подкрепата само на обикновено мнозинство от двете камари благодарение на процеса, известен като съгласуване на бюджета, повечето други закони ще трябва да преодолеят филибастъра на Сената - праг от 60 гласа - за да станат закон.
Това означава, че демократите в Сената биха могли да блокират други законодателни приоритети на Тръмп, включително закони за ограничаване на имиграцията по границата между САЩ и Мексико или отмяна на Закона за достъпното здравеопазване, известен като „Обамакеър“, освен ако републиканците в Сената не предприемат драстична стъпка и не се опитат да премахнат изцяло „филибастъра“ - идея, която вероятно трудно ще получи подкрепа в горната камара.
В понеделник Тръмп избра конгресменката от Ню Йорк Елис Стефаник за свой посланик в ООН. Във вторник той потвърди, че е избрал конгресмена от Флорида Майк Уолц за свой съветник по националната сигурност.
Това би могло да има значителни последици за гласовете, които са от решаващо значение.
Новоизбраният президент и неговите съветници са „наясно“ с деликатната законодателна математика в Камарата, каза Джонсън, и той не „очаква“ повече членове на Камарата да се присъединят към администрацията. Но той бързо добави: „Ще оставя това на Тръмп“.