IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Китай се въоръжава за потенциална търговска война с Доналд Тръмп

Планираните контрамерки на Пекин рискуват да навредят само на китайските компани

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Китай е подготвил мощни контрамерки, за да отмъсти на американските компании, ако новоизбраният президент Доналд Тръмп възобнови тлеещата търговска война между двете най-големи икономики в света, според съветници от Пекин и международни рискови анализатори, пише Financial Times.

Правителството на китайския лидер Си Дзинпин беше хванато неподготвено от изборната победа на Тръмп през 2016 г. и последвалото налагане на по-високи мита, по-строг контрол върху инвестициите и санкции срещу китайски компании. Но докато крехките икономически перспективи на Китай оттогава го направиха по-уязвим на натиска на САЩ, Пекин въведе широкообхватни нови закони през последните осем години, които му позволяват да поставя чужди компании в черен списък, да налага свои собствени санкции и да прекратява американския достъп до ключови вериги за доставки.

"Това е двупосочен процес. Разбира се, Китай ще се опита да се ангажира с президента Тръмп по какъвто и да е начин, да се опита да преговаря", каза Уанг Донг, изпълнителен директор на Института за глобално сътрудничество и разбирателство към Пекинския университет. "Но ако, както се случи през 2018 г., нищо не може да се постигне чрез преговори и трябва да се борим, ние решително ще защитаваме правата и интересите на Китай".

Президентът Джо Байдън запази повечето от мерките на своя предшественик срещу Китай, но Тръмп вече сигнализира за още по-твърда позиция, като назначи китайски ястреби на важни роли.

Сега Китай разполага със "закон за античуждестранни санкции", който му позволява да противодейства на мерките, предприети от други държави, и "списък с ненадеждни субекти" за чуждестранни компании, за които смята, че са подкопали националните му интереси. Разширеният закон за контрол на износа означава, че Пекин може също така да използва своето глобално господство в доставките на десетки ресурси като редкоземни елементи и литий, които са от решаващо значение за съвременните технологии.

Андрю Гилхолм, ръководител на китайския анализ в консултантската компания Control Risks, каза, че мнозина са подценили щетите, които Пекин може да нанесе на интересите на САЩ. Гилхолм посочи "предупредителните изстрели", произведени през последните месеци. Те включват санкции, наложени на Skydio, най-големият американски производител на дронове и доставчик на армията на Украйна, които забраняват на китайски групи да доставят на компанията критични компоненти.

Китай също се надпреварва да направи веригите си за доставки на технологии и ресурси по-устойчиви на смущения от санкциите на САЩ, като същевременно разширява търговията със страни, които са по-малко свързани с Вашингтон. От гледна точка на Пекин, докато отношенията със САЩ бяха по-стабилни към края на президентството на Байдън, политиките на отиващата си администрация до голяма степен продължиха в същия дух като през първия мандат на Тръмп.

"Всеки вече очакваше най-лошото, така че няма да има изненади. Всички са готови", каза Уанг Чонг, експерт по външна политика в Университета за международни изследвания в Джъдзян.

Все пак Китай не може с лека ръка да отхвърли заплахата на Тръмп от предизборната кампания да наложи общи мита от над 60 процента върху целия китайски внос, като се има предвид забавящият се икономически растеж, слабото доверие сред потребителите и бизнеса и исторически високата безработица сред младите хора.
Гон Джионг, професор в Пекинския университет за международен бизнес и икономика, каза, че в случай на преговори той очаква Китай да бъде отворен за повече преки инвестиции в производството на САЩ или за преместване на повече производство в страни, които Вашингтон смята за приемливи. Китай се бори да стимулира икономиката на фона на съмнения относно способността му да постигне тазгодишната официална цел за растеж от около 5 процента, една от най-ниските му цели от десетилетия.

Джо Мазур, американско-китайски търговски анализатор от Trivium, консултантска компания от Пекин, каза, че по-широката „протекционистка ивица“ на Тръмп може да работи в полза на Китай. Новоизбраният президент обеща да наложи мита от най-малко 10 процента върху целия внос в САЩ.

"Ако други големи икономики започнат да гледат на САЩ като на ненадежден търговски партньор, те биха могли да се стремят да култивират по-дълбоки търговски връзки с Китай в търсене на по-благоприятни експортни пазари", каза Мазур. Други обаче смятат, че планираните контрамерки на Пекин рискуват да навредят само на китайските компании и собствената му икономика в дългосрочен план.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата