Доналд Тръмп не губи време да сформира администрацията си за втория си мандат в Белия дом след историческата си победа на изборите в САЩ миналата седмица. Сред потвърдените избраници е Илон Мъск, противоречив технологичен магнат и бизнесмен, който изигра ключова роля в президентската кампания на Тръмп.
Той е назначен за съръководител на отдела за правителствена ефективност (DOGE) заедно с Вивек Рамасвами. Според Тръмп извънведомствената консултативна група ще “проправи пътя за моята администрация да разруши правителствената бюрокрация, да намали излишните регулации, да намали разточителните разходи и да преструктурира федералните агенции“.
Илон Мъск е най-големият дарител в историята на републиканците и е дал над 132 милиона долара на кампанията на Тръмп и други републиканци в навечерието на изборите в САЩ. Милиардерът, роден в Южна Африка, който притежава както X, така и Tesla и SpaceX, също стана редовен посетител на митингите на Тръмп.
Но пътят му към страната на Тръмп не беше съвсем гладък. През 2014 г. Мъск описа себе си като “наполовина демократ, наполовина републиканец“ и разкри през 2022 г., че в миналото постоянно е гласувал за демократ.
Мъск дори се беше скарал с Тръмп в миналото за това, тъй като новоизбраният президент публично твърдеше, че милиардерът го е излъгал за това как е гласувал, пише още The Independent.
Сега изглежда, че двамата са близки приятели. Мъск беше забелязан да прекарва много време с Тръмп след изборите и наскоро пое смелия ангажимент да намали $2 трилиона от държавните разходи (които бяха общо $6,75 трилиона през 2023 г.). А новооткритият му успех в политиката също доведе до спекулации, че той може сам да потърси висшия пост един ден.
Може ли Илон Мъск да се кандидатира за президент?
Много е малко вероятно. Конституцията на САЩ изяснява, че само “естествено родени“ американски граждани могат да служат като президент, а Мъск е роден в Южна Африка. Това трябва автоматично да дисквалифицира ексцентричния технологичен магнат от това да стане президент.
Има обаче едно “НО” и то е, че Републиканската партия издигна кандидат, който не е роден на американска земя преди. Случва се през 2008 година, когато Джон Маккейн успя да се кандидатира срещу Барак Обама, въпреки че беше роден в Панама и не стана гражданин на САЩ.
Това предизвика известни противоречия по това време, като някои критици казаха, че трябва да изключи Маккейн като кандидат.
Правен преглед обаче установи, че политикът може да се счита за „естествен роден“ поради два фактора. Първо, и двамата му родители са граждани на САЩ. Второ, военната база, в която е роден, се намира в зоната на Панамския канал, която по това време е под контрола на САЩ.
С баща от Южна Африка и майка от Канада Мъск вероятно ще се сблъска с повече трудности да обясни защо трябва да му бъде позволено да бяга.