Дни преди да навърши 82 години Джо Байдън стана първият действащ президент на САЩ, който влезе в амазонската джунгла, съобщава AP.
Говорейки от тропическите гори на Амазонка, президентът Джо Байдън заяви, че няма връщане назад в американската “революция на чистата енергия“, въпреки че новата администрация на Тръмп обещава да стимулира производството на изкопаеми горива и да намали усилията срещу изменението на климата.
Байдън видя отблизо опустошенията от обезлесяването. Амазонка, която е с размерите на Австралия, съхранява огромни количества от световния въглероден диоксид, парников газ, който предизвиква изменението на климата. Но развитието бързо изчерпва дълго зеления регион, където реките са пресъхнали.
По време на обиколката Байдън беше придружен от дъщеря си Ашли и 20-годишната си внучка Натали, дъщеря на покойния му първороден син – Джоузеф Байдън Трети, който почина през 2015 година.
В изявление от горите на Амазония Байдън каза, че борбата срещу изменението на климата е била определяща причина за неговото президентство, настоявайки за по-чист въздух, вода и енергия и постига законодателство, което насочва безпрецедентни федерални разходи към борбата с глобалното затопляне.
“Вярно е, някои може да се стремят да отрекат или забавят революцията на чистата енергия, която е в ход в Америка“, каза Байдън от подиум, поставен върху пясъчна гора. “Но никой, никой не може да го промени, никой - не и когато толкова много хора, независимо от партията или политиката, се радват на предимствата му.“
Въпросът сега, каза той, е “кое правителство ще застане на пътя и кое ще се възползва от огромната възможност“.
По време на обиколка с хеликоптер Байдън видя сериозна ерозия, кораби заседнали в един от основните притоци на река Амазонка и щети от пожар. Той също така подмина убежище за диви животни за застрашени видове маймуни и птици и обширните води, където притокът на река Негро се влива в Амазонка. Към него се присъедини Карлос Нобре, учен, носител на Нобелова награда и експерт по това как изменението на климата вреди на Амазонка.
Байдън се срещна с лидери на местното население и посети музей на входа на Амазонка, където жените от коренното население разтърсиха маракаси като част от церемонията по посрещане. След това президентът подписа прокламация на САЩ, определяща 17 ноември за Международен ден на опазването на природата.
Президентът на САЩ се насочи към символиката на своето пътуване, като каза, че Амазонка може да е “белите дробове на света“, но “според мен нашата гора и националните чудеса са сърцето и душата на света. Те ни обединяват. Те ни вдъхновяват да ни карат да се гордеем с нашите страни и нашето наследство.“
Амазонка е дом на местни общности и 10% от биоразнообразието на Земята. Около две трети от Амазонка се намира в Бразилия. Учените казват, че опустошението му представлява катастрофална заплаха за планетата.
“Борбата за защита на нашата планета е буквално борба за човечеството“, каза още Байдън.
Администрацията му още миналата година обяви планове за вноска от 500 милиона долара във фонда Amazon, най-значимото международно усилие за сътрудничество за запазване на тропическите гори, основно финансирано от Норвегия.
Пътуването на Байдън беше значимо, но “не можем да очакваме конкретни резултати от това посещение“, каза Суели Араухо, бивш ръководител на бразилската агенция за опазване на околната среда и координатор на обществената политика в организацията с нестопанска цел Climate Observatory.
Амазонка страда от две години на историческа суша, която пресуши водните пътища, изолира хиляди речни общности и възпрепятства способността на обитателите на реките да ловят риба. Освен това направи път за горски пожари, които изгориха площ, по-голяма от Швейцария, и задушиха близки и далечни градове с дим.
Докато Байдън е първият действащ президент в Амазонка, бившият президент Теодор Рузвелт пътува до региона с помощта на Американския музей по естествена история след загубата му от Удроу Уилсън през 1912 г. Рузвелт, присъединен от сина си и натуралисти, измина около 15 000 мили, а бившият президент се разболя от малария и получи сериозна инфекция на крака след инцидент с лодка.
Байдън посещава Амазонка като част от шестдневно пътуване до Южна Америка. Той пътува от Лима, Перу, където участва в годишната среща на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество и се срещна с китайския президент Си Дзинпин.
След спирането си в Манаус, той се насочи към Рио де Жанейро за тазгодишната среща на лидерите на Групата на 20-те.