Докато Доналд Тръмп седеше в своя курорт Мар-а-Лаго в нощта на изборите, двама от най-влиятелните мъже на американския петрол бяха на метри от него и вдигаха тост за победата му: Губернаторът на Северна Дакота Дъг Бъргам и шистовият магнат Харолд Хам. Двамата бяха постоянни участници в кампанията на републиканеца в продължение на месеци: Бъргъм, който за кратко се бе кандидатирал за Белия дом, подкрепяше Тръмп на митинги, а Хам даваше съвети за енергията и парите.
И двамата са присъствали на вечеря, организирана от Хам и посетена от водещи американски петролни мениджъри през април, когато Тръмп поиска 1 млрд. долара под формата на дарения, обещавайки, че ако спечели отново Белия дом, ще унищожи програмата на президента Джо Байдън за климата.Лоялността им се отплати
В петък Тръмп назначи Бъргъм едновременно за министър на вътрешните работи и за „енергиен цар“, като му даде широки правомощия да отвори федералните земи за фракинг компаниите и да дерегулира агенциите, за да увеличи добива на нефт и газ в САЩ. В събота новоизбраният президент избра за свой министър на енергетиката Крис Райт, ръководител на шистови компании, който месеци наред беше насърчаван от Хам, пише Financial Times.
„Аз съм в тази индустрия от много дълго време и затова имам голям ролодекс от приятели, които работят в областта на енергетиката. Не би било изненадващо, че ще знам някои от най-добрите препоръки за постове в кабинета, които да отприщят отново американския просперитет“, заяви Хам пред Financial Times.
На първо място в дневния ред на новата администрация са плановете за повторно оттегляне на САЩ от Парижкото споразумение за климата, разрешаване на сондажи в резерватите на дивата природа в Аляска и разгръщане на изкопаемите горива, казват хора, запознати с плановете.
Стремежът към това, което Тръмп нарича „енергийно господство“, ще превърне САЩ, които вече са най-големият производител на нефт и газ в света, в мощен съперник на Русия, Саудитска Арабия и другите големи износители на суров петрол в картела „Опек+“. Активисти за опазване на околната среда заклеймиха „срамния“ план на Тръмп да предаде властта на индустрия, отговорна за извънредната ситуация с климата в световен мащаб.
Но ветераните в областта на изкопаемите горива от Западен Тексас до Северна Дакота ликуват, че нефтодобивниците ще определят енергийната политика на Тръмп, а не климатичните мозъчни тръстове, толкова близки до администрацията на Байдън.
„Да кажем, че това е глътка свеж въздух за тези от нас, работещи в местния енергиен бизнес, би било подценяване“, каза Кърк Едуардс, главен изпълнителен директор на Latigo Petroleum, независим производител на петрол в Одеса, Тексас.
„Те разбират какво правим“, каза Стив Прует, главен изпълнителен директор на Elevation Resources, базиран в съседния Мидланд, и председател на Независимата петролна асоциация на Америка. Там, където Байдън беше назначил климатичен цар, който да постави темата в центъра на вземането на решения в цялото правителство, ролята на Бургум ще направи същото, но за изкопаемите горива. Прюет беше по-прям. Няма да има повече „фанатизъм около поставянето на изменението на климата като най-голямата екзистенциална заплаха, известна на човечеството“, каза той. „Те са зрели бизнесмени, които разбират пресечната точка на енергията, икономиката и климата.“
Третото ключово назначение за енергийната индустрия е Лий Зелдин, бившият конгресмен от Ню Йорк, избран от Тръмп да управлява Агенцията за опазване на околната среда.
Агенцията беше от решаващо значение в усилията на Байдън да намали емисиите на метан и други замърсители. Всички тези регулации сега са готови за грабване, тъй като Тръмп прокарва програма за радикална дерегулация. Зелдин е малко известен в индустрията, но е посрещнат като малко вероятно да се противопостави на това намерение.
Съветниците на Тръмп очакват той да изпълни дневния ред бързо. Карла Сандс, политически съветник в десния Институт за политика на America First, каза, че EPA ще бъде от решаващо значение за хода на Тръмп да сложи край на екологичните политики на Байдън, включително правилата му за емисиите от превозни средства и тези, насърчаващи електрически автомобили.
„Те ще го направят чрез EPA и енергийния отдел“, каза Сандс, който беше посланик на Тръмп в Дания, когато той пусна идеята за закупуване на Гренландия.
Малко хора са повлияли на Тръмп в енергетиката толкова, колкото Хам, шефът на Continental Resources, който преди десетилетие също ръководи усилията да убеди администрацията на Обама да разреши повече износ на петрол от САЩ. Говорейки пред FT преди изборите, Хам изключи работа за себе си в администрацията, но каза, че Тръмп „ме се обажда за съвет и помощ“. Той предложи Бъргъм и Райт за най-добрите постове. На априлската вечеря в Мар-а-Лаго Хам предостави платформа за изказване на Райт, катапултирайки базирания в Колорадо изпълнителен директор в борбата за кабинета на Тръмп. Шефът на петролните услуги е известен със своето земно поведение, като редовно организира партита за своите служители на Liberty Energy на мачовете на Denver Broncos NFL и раздава бира до късно през нощта. Бургум, който натрупа богатството си в софтуер и недвижими имоти, от 2016 г. е губернатор на Северна Дакота, щата, където Continental на Хам проби петролното находище Бакен, отприщвайки революцията на шистовия петрол.
Семейството на Бъргъм все още отдава под наем 200 акра земя на Continental за сондажи за нефт и газ, договор, съобщен за първи път от CNBC. В интервю за FT на конференция, организирана от Хам в Оклахома миналата година, Бъргъм разкритикува Байдън за „упълномощаване на диктаторите“, като „убива“ собствения нефтен и газов сектор на САЩ.
Райт, който основа Liberty през 2011 г., също ще участва в новия национален енергиен съвет на Бъргъм, където членовете ще търсят бюрокрация, за да премахнат и да накарат други агенции да направят същото.
Дейвид Банкс, енергиен съветник в първата администрация на Тръмп, каза, че манталитетът на „диваците“ пристига в центъра на правителството на САЩ – за сметка на лобистките групи на Големия петрол, които са по-свикнали с властта на Вашингтон.
„Не големите търговски асоциации или големите енергийни мултинационални компании имат най-голямо влияние върху администрацията на Тръмп, по-скоро това са по-малките компании, независимите в средата на страната, дивите хора“, каза той.
Кампаниите за климата се подготвят за четири години активизъм, за да притъпят дневния ред на новата администрация – и особено Райт, който критикува „късогледото фокусиране върху изменението на климата“ и каза, че „няма климатична криза“.
Хана Сагау, старши активист в кампанията за финансиране на климата в Stand.earth, каза, че Райт е „запалил“ американците, които вече живеят с въздействието на глобалното затопляне.