Арабските държави разчитат на Саудитска Арабия да използва отношенията си с Доналд Тръмп и политическото си влияние в региона, за да действа като проверка на политиките на новоизбрания президент в Близкия изток на фона на страховете, че той ще преследва твърдо произраелска програма, пише Financial Times.
След като Тръмп посочи редица пламенни произраелски кандидати и ирански ястреби за ключови позиции, арабските служители се притесняват, че новата му администрация може да одобри всякакви ходове на Израел за анексиране на окупирания Западен бряг, окупиране на Газа или ескалиране на напрежението с Техеран.
Но те се надяват, че Рияд може да смекчи политиките на бъдещата администрация в региона, като използва връзката на престолонаследника Мохамед бин Салман с Тръмп, апетитът на новоизбрания президент за финансови сделки и очакваното му желание да сключи „голяма сделка“, която да доведе Саудитска Арабия и Израел за нормализиране на отношенията.
„Ключовият играч в региона е Саудитска Арабия поради известните им отношения с него, така че тя ще бъде опората на всички регионални действия, които САЩ могат да решат да предприемат“, каза арабски дипломат.
Друг арабски служител каза, че принц Мохамед ще бъде „ключов“ в повлияването на политиките на Тръмп за прекратяване на войната на Израел срещу Хамас в Газа и по-широко върху палестинските въпроси, използвайки потенциала за нормализиране с Израел като лост.
„Саудитска Арабия може силно да повлияе на начина, по който Тръмп се справя с Газа и Палестина“, каза служителят. "Много от страните в региона са загрижени за това, което следва."
По време на първия мандат на Тръмп Саудитска Арабия прегърна неговия стил на транзакции и кампанията му за „максимален натиск“ срещу своя регионален съперник Иран. Тръмп застана до принц Мохамед, когато други западни лидери проявиха хладнокръвие към де факто лидера на кралството, след като саудитски агенти убиха журналиста Джамал Кашоги през 2018 г.
Тръмп също така се похвали, че ще посредничи в „крайната сделка“ за разрешаване на израелско-палестинския конфликт.Но тези планове, ръководени от неговия зет Джаред Къшнър, се провалиха, тъй като палестинците и арабските държави смятаха, че предложенията са твърде наклонени в полза на Израел. Тръмп също така намали помощта за палестинците, затвори дипломатическата им мисия във Вашингтон, премести посолството на САЩ в Йерусалим - чийто статут е спорен - и призна претенциите на Израел за суверенитет над окупираните Голански възвишения.Той обаче посредничи в така наречените споразумения на Ейбрахам, в които ОАЕ и три други арабски държави нормализираха отношенията си с Израел.
Тръмп каза пред ал-Арабия миналият месец, че отношенията между САЩ и Саудитска Арабия по време на неговото президентство са били „страхотни, с главни букви, G.R.E.A.T“. След като президентът на САЩ Джо Байдън встъпи в длъжност, Рияд поддържа връзки с Тръмп, като неговият публичен инвестиционен фонд – държавен инвестиционен фонд, председателстван от принц Мохамед – инвестира 2 милиарда долара във фонд за частни инвестиции, създаден от Кушнер.
Но принц Мохамед прекалибрира регионалните политики на Саудитска Арабия, откакто Байдън встъпи в длъжност. Рияд възстанови дипломатическите отношения с Иран през 2023 г. в политика на разведряване, която продължи да следва, след като атаката на Хамас на 7 октомври 2023 г. предизвика вълна от конфликти в региона.
Докато планът на администрацията на Байдън за нормализиране на отношенията с Израел като част от тристранна сделка, която ще включва саудитско-американски договор за отбрана, беше преобърнат от войната, САЩ все още смятат кралството за критично за усилията за регионално уреждане на кризата.
Рияд обаче засили критиките си към крайнодясното правителство на израелския премиер Бенямин Нетаняху, тъй като броят на жертвите на палестинците скочи.
През октомври саудитският външен министър принц Фейсал бин Фархан каза, че нормализирането на отношенията с Израел е „извън масата, докато няма решение за палестинската държавност“.
Миналата седмица принц Мохамед използва арабска и ислямска среща на върха в Рияд, за да обвини Израел в извършване на „геноцид“ в Газа, като същевременно осъди войната му срещу Хизбула в Ливан и ударите му срещу Иран. Дипломати и анализатори изтълкуваха речта му като послание към Вашингтон и Нетаняху, че мюсюлманският свят е единен в осъждането на военните офанзиви на Израел и тяхната подкрепа за създаването на палестинска държава. Във вторник Рияд осъди това, което определи като „екстремистки израелски изявления за налагане на суверенитет над Западния бряг“.
По време на кампанията си Тръмп обеща да донесе мир в Близкия изток и да сложи край на войната. Но много от неговите номинирани са пламенно про-израелски, включително Майк Хъкаби, неговият избор за посланик в Израел, и Стивън Виткоф, магнат за недвижими имоти, когото назначи за пратеник в Близкия изток.
Тръмп каза обаче, че иска да разшири споразуменията на Ейбрахам, като каза на ал-Арабия, че „рамката е там, всичко, което трябва да направят, е да я вмъкнат отново и това ще стане много бързо“.
„Ако спечеля, това ще бъде абсолютен приоритет ...просто осигурявам мир на всички в Близкия изток“, каза Тръмп. „Ще се случи.“
Арабски служители също се надяват, че ще бъде по-трудно за Тръмп да остави палестинците настрана, тъй като нивото на възмущение, причинено от опустошението в Газа, постави каузата им отново на върха на регионалния дневен ред. Лидерите се притесняват от конфликта, който радикализира сегменти от собственото им население, особено сред младежта, основният избирателен район на принц Мохамед. „Тръмп ще трябва да сложи край на войната в Газа и за да направите това, трябва да се обърнете към деня след това“, каза първият арабски дипломат. „Той ще има нужда да се съсредоточи върху палестинската линия или регионалният елемент няма да работи. Саудитска Арабия каза направо, че ако няма палестинска държава, нормализацията не е опция.
Това предостави на принц Мохамед възможност да представи себе си и своето кралство като регионален лидер. Но ролята идва с клопки предвид непредсказуемостта на Тръмп и отказа на Нетаняху да приеме всякакви отстъпки към палестинците. „Саудитците маневрираха добре, представяйки се не като лидер, а като архитект на арабския и мюсюлмански консенсус, и по този начин разпределиха отговорността“, каза Емил Хокайем от Международния институт за стратегически изследвания. „Въпросът е дали може да поеме топлината и да се справи с експозицията? Може ли да се справи с потенциалния провал?“
Вторият арабски дипломат каза, че принц Мохамед е намерил „паролата“ за лидерската роля в Близкия изток.
„Единственият въпрос, който обединява арабския свят, е палестинският въпрос“, каза дипломатът. „Въпросът е колко Саудитска Арабия може да инвестира в това ...и доколко Нетаняху ще има способността да го торпилира.