IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

САЩ са уязвими на инфлационни шокове

Служителите на Фед вече намалиха лихвените проценти два пъти тази година

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Високопоставен служител на Федералния резерв предупреди, че САЩ са по-уязвими от инфлационни шокове, отколкото в миналото, тъй като бизнесът се подготвя за повишен протекционизъм и настъпление на нови икономически политики, когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом.

Том Баркин, президент на Федералния резерв на Ричмънд, каза пред Financial Times, че очаква инфлацията да продължи да спада в най-голямата икономика в света, въпреки че напредъкът е на плато, според месечните данни, публикувани от правителствените агенции.

Но той предупреди, че предприятията прехвърлят разходите на потребителите по-лесно, отколкото в миналото - макар и в много по-малка степен, отколкото в разгара на пандемията от коронавирус - което оказва влияние върху цените.

„Ние сме малко по-уязвими към шокове на разходите от страна на инфлацията, независимо дали са [свързани] със заплатите или по друг начин, отколкото може би сме били преди пет години“, каза Баркин, който е член с право на глас във федералната комисия за определяне на лихвите Комитет на отворения пазар тази година.

Президентът на Федералния резерв на Ричмънд, който някога е бил главен директор по риска в консултантския гигант McKinsey, също отбеляза, че бизнесът е „загрижен“ за инфлационните ефекти от огромните тарифи и плановете за депортиране на нелегални имигранти, които Тръмп рекламираше по време на предизборната си кампания.

„Разбирам защо бизнесът мисли така“, каза Баркин, но отбеляза, че други политики на Тръмп, свързани с увеличаване на вътрешното производство на енергия, „може да са дезинфлационни“.

Много икономисти също са загрижени, че универсалните налози върху вноса от САЩ ще предизвикат отново инфлацията, но степента на въздействието ще зависи от това кои политики се приемат и как се прилагат. Те също така предупреждават, че масовите депортации могат да причинят покачване на цените, като същевременно възпрепятстват растежа, причинявайки стагфлационен шок. Тръмп и неговите икономически съветници отхвърлят тези предупреждения и казват, че заедно с дерегулацията и намаляването на данъците, техните политики ще направят икономиката силна, като същевременно ще държат инфлацията под контрол. Баркин твърди, че Фед не трябва да коригира превантивно паричната политика преди евентуални промени в икономическата политика.

„Не трябва да се опитваме да го разрешим, преди да се е случило“, каза той.

Служителите на Фед вече намалиха лихвените проценти два пъти тази година и обсъждат дали да го направят отново на последната си среща през декември. Председателят Джей Пауъл миналата седмица повтори, че централната банка не е „бързала“ да намали лихвите до ниво, което ограничава растежа, като се има предвид основната сила на икономиката. Търговците на фючърсните пазари на федерални фондове прогнозират, че шансовете за намаление на лихвата с четвърт пункт до 4,25-4,5 процента са приблизително равни.

Баркин каза, че не иска да „предрешава декември“, но добави, че предстоящите решения за лихвите ще зависят от данните, които в момента предполагат, че икономиката е „доста просперираща“. „Ако имате инфлация, която остава над нашата цел, това означава, че трябва да внимавате с намаляването на лихвите“, каза той. „Ако безработицата се ускорява, това прави случая по-перспективен.“ Баркин описа последните политически ходове на Фед като „прекалибриране“ и каза, че въпросите за темпото на намаляване на лихвените проценти ще бъдат по-уместни, след като централната банка навлезе във „фаза на нормализиране“ и нейните политически настройки са по-близо до „неутрално“ ниво. Говорейки в сряда, управителят на Фед Мишел Боуман, която беше единственият несъгласен с решението на Фед да намали лихвените проценти с половин пункт през септември, подкрепи движението „предпазливо“ за намаляване на лихвените проценти. Губернаторът Лиза Кук също одобри постепенен темп на съкращения в сряда.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата