Майките са напът да се превърнат в следващия кошмар на правителството. На финансовия министър Симеон Дянков може да му се наложи да търси резерви в бюджета и за младите майки.
Европейският парламент прие в сряда проектодиректива, с която иска да задължи правителствата в ЕС да плащат 100% от заплатите на жените през първите 20 седмици след раждането.
България има най-дългото платено майчинство в ЕС – 420 дни, но в този период майките взимат 90 на сто от заплатата си. Кабинетът ще трябва да намери останалите 10% за първите 140 дни.
Ако бъдат одобрени от социалните министри на ЕС, мерките ще влязат в сила през 2012 г.
Гласуването по проекта за майчинските ще се запомни като едно от най-оспорваните в петгодишния мандат на Европарламента, тъй като мярката ще изисква мобилизиране на огромни допълнителни средства в някои страни.
Швеция например ще трябва да осигури допълнително по 800 милиона евро годишно, което е 15% от вноската й в ЕС, за да покрие изискването. На Великобритания 20-седмично майчинство ще струва 1,34 млн. годишно. Колко ще трябва да търси Дянков, не е ясно, защото България не е включена в проучването за цената за прилагане на новото законодателство.
С поправките в директивата за майчинството ЕС въвежда задължителни минимални прагове, но отделните правителства ще могат да запазят по-благоприятните условия за жените. Т.е. България може да запази 420-дневния отпуск.
В момента задължителното майчинство в ЕС е 14 седмици, като в Полша, Словения, Португалия, Австрия, Германия, Дания, Испания, Ирландия, Гърция, Франция, Холандия, Литва, Латвия и Малта в това време се заплаща изцяло трудовото възнаграждение на майката отпреди раждането.
Средната продължителност на майчинството в съюза е 15 седмици.
Гласуваните промени изравняват правата на майките с тези на жените, които осиновяват дете под 12 месеца. Родилките ще ползват допълнителен платен отпуск при преждевременно раждане, ако детето им е увредено, ако са непълнолетни или предишното им раждане е било преди по-малко от 18 месеца.
Европейският съюз смята да легализира и платеното бащинство, за да насърчи мъжете да се грижат за семейството си. Бащите ще могат да вземат 100% от заплатите си поне две седмици непосредствено преди или след раждането.
В окончателно приетия от парламента текст се уточнява, че ако бащата вземе платен отпуск, продължителността му ще се отнема от майката, която за същия период ще взема 75% от трудовото си възнаграждение. Това преразпределение ще има продължителност не повече от 4 месеца.
Жените ще имат право да се върнат на същата или на еднаква по ранг позиция след раждането. Работодателите няма да могат да уволняват бременни жени и майки до 6 месеца след изтичане на платения им отпуск. Бременните ще могат да отказват извънреден труд или нощни смени 10 седмици преди термина или докато кърмят детето си.
Защитниците на 20-седмичното платено майчинство и на легализирането на платеното бащинство, които закачиха на парламентарните си банки цветни балони по време на вота, са убедени, че това е начинът за справяне с демографската криза.
Според тях удължаването на платените отпуски ще даде възможност на майките да се възстановят от раждането, а на бебетата – да получават майчина кърма по-дълго и дори до 26-те седмици, препоръчвани от Световната здравна организация.
Противниците на идеята обаче твърдят, че необходимостта да се генерират огромни допълнителни средства (между 30 и 80% над сегашните в изследваните страни) ще провали замисъла.
Според тях укрепването на правата на майките и родилките ще направи жените още по-уязвими на пазара на труда, тъй като работодателите ще избягват да наемат млади жени, които искат да имат деца. Така те ще избягнат задълженията да пазят работните им места и да им плащат дълго заплати, докато отсъстват.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.