На започналата в Брюксел среща на върха на ЕС вниманието ще бъде привлечено от два важни въпроса.
Единият, поставян от Франция и Германия, са поправки в Лисабонския договор - основополагащия документ на ЕС, за въвеждане на по-строги правила в Еврозоната, насочени към недопускане на криза, подобна на разразилата се в Гърция.
Другият, поставян от Великобритания, се състои в това да бъдат убедени европейските лидери да отхвърлят плана за 6-процентно увеличение на бюджета на ЕС, за каквато се обявява Европейският парламент, пише ВВС.
Европейският съвет е съгласен по принцип през 2011 г. да бъде увеличен с 2,9% бюджетът на ЕС, който възлиза на 115 милиарда евро.
Преди това Великобритания поиска пълно замразяване на разходите на ЕС, но премиерът Дейвид Камерън вероятно е готов да се съгласи с числото от 2,9%.
Членовете на Европейския парламент и Европейската комисия настояват за 6-процентно увеличение.
Впрочем въпросът за бюджета, макар че той ще бъде активно обсъждан в кулоарите, не е включен в дневния ред на срещата.
Вместо това на заседанията си лидерите на европейските държави ще обсъждат възможността от налагане на санкции на страните, допуснали огромен ръст на бюджетния дефицит, надявайки се да не се допусне повторение на гръцката криза.
Става дума за мерки спрямо държавите, чийто държавен дълг е над 60% от БВП.
Предвижда се постепенно въвеждане на по-строги санкции, ако в продължение на няколко месеца държавата-длъжник не възстанови приемливи нива на задлъжнялост.
Франция и особено Германия смятат, че създаването на постоянно действащ механизъм за предотвратяване на подобни кризи изисква промени в Лисабонския договор.