IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Бойно поле Европа

Проблемите в Ирландия доведоха отношенията в ЕС до точка на кипене

Снимка: БГНЕС

Европа отново е в опасност – Ирландия е пред фалит, Германия е на позорния стълб, а дипломати в Брюксел говорят за криза за оцеляването на ЕС.

Най-високопоставеният европеец подбра доста крайни думи за изявлението си. Ако се вярва на президента на Европейския съвет Херман ван Ромпой, залогът е ЕС.

„Ние сме в криза за оцеляване“, обяви Ромпой. Всички трябвало да работят заедно, за да гарантират „оцеляването на Еврозоната“, защото „ако Еврозоната не оцелее, ЕС няма да оцелее“.

Ромпой е известен като благоразумен политик – има значителен опит с държавни кризи, все пак е бил белгийски премиер. Въпреки това германците смятат, че доста преувеличава – „Не мисля, че Еврозоната е заплашена“, казва канцлерът Ангела Меркел, пише Spiegel.

Факт е обаче, че ирландците са затънали в дълбока дългова криза, трябва да налеят милиарди в болната си банкова система. Ако Ирландия фалира, това може да предизвика верижна реакция, която да застраши Гърция (доскоро самата тя беше пред същата заплаха), а също така Испания и Португалия.

Последствията за стабилността на еврото биха били сериозни. По този въпрос всички са единни.

Европейската централна банка и финансово слабите страни натискат ирландците по най-бързия начин да се възползват от защитата на механизма за подкрепа на Еврозоната, подплатен със 750 милиарда евро. Правителството в Дъблин междувременно започва да показва признаци, че е склонно да се съгласи.

Германците играят решаваща роля – те плащат най-голямата част от фондовете, гарантиращи механизма за подкрепа.

Беше „добър жест“ на ирландския финансов министър Браян Ленихан да пристигне на срещата в Брюксел в сряда с черно Audi, защото марката е любима на германците, подиграва се Irish Independent.

По отношение на Ирландия германският канцлер засега не заема категорична позиция. По един фундаментален въпрос обаче не оставя място за съмнение – тя настоява след изтичането на механизма за подкрепа през 2013 при държавен фалит да плащат и частни инвеститори.
Когато става въпрос за отношението към стабилността на еврото, Меркел е ясна – ползва мащаба на Ромпой: „Провали ли се еврото, се проваля Европа“. Обща задача е да се насади нова бюджетна култура в Европа.

За по-бедните държави обаче желанието на Меркел за включване на частните кредитори буди притеснение. Кой ще инвестира при тях, ако частните инвеститори трябва да са подготвени да се бръкнат в джобовете. „Това може да докара някоя държава до фалит“, реагира гръцкият премиер Георгиос Папандреу.

Германското правителство с поведението си предизвикало „спирала от растящи лихви“ за „всички страни, които са в тежка ситуация като Ирландия и Португалия“, каза Папандреу.

"Това е все едно някой да ти каже: "Понеже си в затруднение, ще хвърля още товар на гърба ти. Това обаче може да ти счупи гръбнака".

Практически ирландското правителство също обвини Германия за проблемите на страната си. Ирландия трябва да плаща 9 процента лихва по десетгодишните си книжа. Това е почти четири пъти повече, отколкото плаща Германия.

Financial Times съобщава, че гневът на останалите страни от Еврозоната е близо до „кипенето“ – Меркел поставила много от партньорите си в непоносимо положение, само за да си гарантира позицията пред германските данъкоплатци.

„Някои от обвиненията не са подходящи за цитиране“, казва Дениел Грос от Центъра за изучаване на европейските политики в Брюксел пред изданието.  

Все пак гърците полагат усилия за мир: „Няма гръцко-германска война, както го представят някои медии“, казва говорителят на гръцкото правителство Йоргос Петалотис. Гръцкият премиер „само дал израз на възгледите си“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата