Лекарствени препарати, които се отпускат с рецепта, вече няма да могат изобщо да се споменават по телевизията или радиото. Те и сега не могат да се рекламират, но предстои да бъдат отстранени и възможностите да скрита реклама.
Това предвижда изменение в регламента за лекарствената информация, приет от евродепутатите.
Промените в правилата ще премахнат и монопола на фармацевтичните компании и лекарите върху лекарствената терапия на пациентите.
Идеята е информация за медикаментите, предписвани с рецепта, да се качат в интернет на държавно контролирани портали и паневропейски фармакологични сайтове.
В момента сведения за тези лекарства могат да се вземат официално само от лекар.
„Информацията в интернет, който в момента е най-достъпният източник на сведения за фармацевтичните препарати, е откъслечна и невинаги достоверна. Много публикации се правят по поръчка на производителите и рекламират препаратите, премълчавайки за някои странични ефекти”, изтъкна Кристофър Фйернер, докладчик на парламента.
В българския случай е трудно да се набави каквато и да е информация, тъй като често я няма на български език.
Данните в чужди сайтове пък се различават често в дозировката и в името, под което е регистриран медикаментът в съответната държава.
Една от промените предвижда всяка страна членка да бъде длъжна да въведе официална фармакологична база данни. Информацията ще се подава от производителите на лекарства, но ще бъде контролирани от Европейската агенция за лекарствата.
Властите в отделните държави пък ще са длъжни да следят доколко са обективни сведения в частните сайтове.
Ще се допуска само информация, за която лечебният ефект е доказан по клиничен път.
Листовките в лекарствата също ще бъдат пренаписани, за да станат по-разбираеми за пациентите. Брюксел намира, че текстовете са насочени предимно към специалистите, а се ползват най-вече от пациентите.
Лекарите също ще бъдат контролирани относно информацията, която подават на болните.
Смята се, че ако пациентите имат възможност сами да проверяват сведенията, давани им от техния лекар, ще се намали броят на докторите, които лансират продуктите на определени фирми срещу възнаграждение.
Новата европейска директива ще ограничи и правото на фармацевтичните компании да разпространяват сведения за произвежданите от тях лекарства. Смята се, че те често не са обективни и че в търсене на пазари дават обещания, за които няма клинични доказателства. Предлага се публикуването на данни от клиничните тестове да стане задължително.
Преди да влязат в сила промените, трябва да бъдат одобрени от здравните министри на ЕС и да се върнат за второ четене в Европарламента. След това държавите ще имат около година и половина да вкарат европейските стандарти в националното си законодателство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.