Вместо с фойерверки, унгарското ротационно председателство на ЕС започна с пожар, причинен от нов медиен закон, приет в Будапеща.
Законът, който е в сила от 1 януари, предвижда глоби до 730 000 евро за аудио и телевизионни канали, които допуснат "посегателство върху обществения интерес, реда и морала" и "пристрастни информации". Законът обаче не дава ясна дефиниция на тези понятия.
Създаден е и нов контролен орган - Медиен съвет, който може да принуди журналистите да разкриват източниците си по въпроси, касаещи националната сигурност.
Някои унгарски вестници изразиха отношението си към новите разпоредби, излизайки с празни страници.
Сред първите, реагирали на закона, беше външният министър на Люксембург Жан Аселборн, който зададе въпроса дали Унгария е годна да поеме председателството на ЕС.
"Текстът, приет в Унгария е поразителен (...) Това е дълбока промяна на свободата на печата и безспорно Франция подобно на други страни от ЕС призовава за изменение на текста", заяви във вторник говорителят на френското правителство Франсоа Бароан. По-рано за изменение на разпоредбите настоя и Германия.
Европейската комисия поиска разяснения от Будапеща заради съмнения относно закона и независимостта на Медийния съвет.
Унгария обаче настоява да си запази спорния закон, въпреки националната и международна критика.
"Унгарският закон не трябва да бъде променян, само защото е обект на чуждестранна критика", заяви по националното радио държавният секретар за комуникациите Золтан Ковач.
„Преди да критикувате, изчакайте да видите как действа този закон. Нямаме никакво съмнение, че ще бъде на висота", коментира още Ковач.
Будапеща ще отговори официално до два дни на Брюксел, защото преводът на закона на английски все още не е готов.