Около 30 хиляди души излязоха по улиците на Будапеща, за да се включат в демонстрация в подкрепа на свободата на медиите в Унгария.
Това е третия по рода си протест в страната и най-големият от началото на кампанията, отбелязва Франс прес.
Демонстрацията, която бе организирана в интернет, събра три пъти повече хора от тази на 14 януари, въпреки приетите наскоро под натиска на Брюксел промени в спорния закон за медиите.
Организаторите поискаха от правителството да отмени напълно този закон, който си навлече критики от страна както на опозицията, така и на Европейския съюз.
Посланието на медийния закон е, че "гражданинът не е партньор, а проблем", заяви пред протестиращите режисьорът Арпад Шилинг.
Актьорът Янош Кулка обяви, че това е най-големият граждански митинг в Унгария след падането на комунистическия режим през 1989 г.
Демонстрации в солидарност с протеста са се състояли днес в Букурещ, Франкфурт и Ню Йорк, обявиха организаторите.
Медийният закон "отрови" началото на първото в историята унгарско ротационно председателство на ЕС. Той влезе в сила на 1 януари – денят, в който страната пое председателството за шест месеца.
Под натиска на европейските партньори, които изразиха опасения, че новият закон може да бъде използван за "заглушаване" на средствата за масово осведомяване, дясноцентристкото правителство на Унгария внесе промени в текста, по-специално относно регистрирането на медиите и изискването за балансирано отразяване на събитията.
Управляващите обаче оставиха непокътнат Съвета за медиите – надзорен орган, който е съставен изцяло от хора, близки до управляващата партия ФИДЕС.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.