„Стрес-тестовете”, които страните от ЕС ще проведат върху ядрените си реактори, вероятно ще разкрият пропуски в сигурността за някои от енергоблоковете, предупреди европейският комисар по енергетиката, разгневявайки подкрепящата ядрената енергия Франция, коментира АФП.
Шокирани от ядрената криза в Япония, страните от ЕС се споразумяха по-рано през седмицата да осъществят доброволни тестове на всички 143 ядрени реактора в ЕС през втората половина от годината, за да бъде определена способността на енергоблоковете да удържат на земетресения, наводнения и други природни бедствия.
„Мисля, че стрес-тестовете, които искам да проведем с всички ядрени реактори, ще покажат, че не всички енергоблокове отговарят на най-високите норми за безопасност”, коментира европейският комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер.
„Един или повече от 143-те реактора няма да успеят да отговорят на най-високите норми”, коментира Йотингер, който е бивш премиер на германската провинция Баден-Вюртемберг.
Сергей Цочев, председател на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), пък заяви пред Агенция Фокус, че стрес-тестовете в 5-и и 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй” ще бъдат полезни.
По думите му това ще позволи още веднъж да се прегледат и преосмислят външните събития, които биха могли да повлияят безопасността на централата.
Все още не решен механизмът, но имам информация, че е започнало изготвянето на такива тестове от Обединения европейски център за ядрени изследвания, вероятно ще се включат организациите на регулаторите по някакъв начин, каза той.
По думите на Сергей Цочев задачата е много амбициозна, защото става дума за 145 централи. Пети и шести блок току-що завършиха една много мащабна модернизация, което не пречи още веднъж да се прегледа конкретно от този аспект готовността на „Козлодуй” за справяне с тежки природни явления и външни въздействия, каза той.
Не е известно какви са намеренията на ЕК и има ли такива за повторен преглед на проекта за АЕЦ „Белене”.
През 2008 година Европейската комисия беше информирана за намерението на България да строи АЕЦ „Белене”, тя получи цялата необходима информация за проекта и след внимателен технически преглед даде своето съгласие. Сега не зная как това може да се върне назад, но в светлината на събитията може и да е възможно, каза Сергей Цочев.
Според него изискванията към строителството на „Белене” така или иначе са повишени като проект с много по-високо ниво на безопасност от съществуващите централи.
С двойна защитна обвивка от бетон, с уловител на стопилката – това, от което всички се страхуват, – ако се стигне до стопяване на активната зона, с много пасивни системи, които нямат нужда от електрозахранване, за да си осъществят функциите.
Проектът има своите качества, но сигурно ще има и доста политически интереси в този момент. Винаги се търсят виновни в тази ситуация или изкупителни жертви, надявам се този път да не бъдем ние, защото катастрофата в Чернобил до голяма степен е причина за затваряне на първите четири блока в АЕЦ „Козлодуй”, каза Сергей Цочев.