По изчисления на министерството на финансите вноската на България в Европейския механизъм за стабилност би била 300 милиона евро за 12-годишен преходен период след присъединяването на страната към еврозоната и тя би трябвало да бъде направена на пет равни вноски. Това съобщи пред български журналисти в Брюксел заместник-министърът на финансите Боряна Пенчева, предаде БТА.
Присъединяването към този общ пакт е изключително важно, тъй като той определя четири общоевропейски цели - засилване на конкурентоспособността, заетостта и растежа, както и фискална устойчивост, отбеляза Пенчева.
При преговорите се изразяват националните позиции, ние не приемаме всичко и изказахме възражения на работно ниво, особено в областта на координацията на данъчната политика, тъй като искаме да запазим нашата тенденция на стабилност, предсказуемост и ниски данъци, допълни Пенчева.
Пенчева допълни, че пактът за финансова стабилност, предлаган от финансовото министерство, е национален отговор, който дори е по-амбициозен, за запазване стабилността на нашата страна.
Заместник-министърът отбеляза, че на заседанието на Европейския съвет е приета разширена европейска координация и е посочена необходимостта от по-активна фискална консолидация на европейско ниво.
Приемането на пакта "Евро плюс" осигурява благоразумна икономическа политика, посочи тя. Българското правителство поддържа тази благоразумна политика вече една година, затова днес България в тази ситуация е една от най-стабилните и устойчиви държави, коментира Пенчева.
Друг важен инструмент за гарантиране на стабилността и икономическия растеж са националните програми за реформи, които в момента се подготвят. Имаме готовност в средата на април да представим на Европейската комисия тези програми, посочи Пенчева. По нейните думи днес България става член на разширена и нова Европа. Премиерът Бойко Борисов положи изключителни усилия това да стане. Надяваме се, че това е и врата за бъдещ диалог, отбеляза Пенчева.