IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Евробюджетът: Стягане на коланите и през 2012 г.

ЕС ще харчи повече за пътища, парите за земеделие - замразени

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Европейската комисия обяви силно рестриктивен проектобюджет на ЕС за 2012 г. Цифрите, представени в бюджетната комисия на Европейския парламент, показват ръст в плащанията с 4,9%  и в ангажиментите с 3,7 на сто спрямо тазгодишните, но те са далеч под нуждите на съюза.

"Бюджетът е много ограничителен. Ако приспаднем инфлацията, увеличението е под 1%, което е недостатъчно ЕС да изпълни поети ангажименти", коментира заместник-председателят на бюджетната комисия Ивайло Калфин.

Съотнесен към европейската икономика, бюджетът на ЕС в плащания е само 1,01% от нея и то още преди да бъде внесен за обсъждане от страните членки, които традиционно намаляват проекта на комисията, добави икономистът.

Проектобюджетът на ЕС за 2012 г. възлиза на 132,7 млрд. евро за плащания и 147,4 млрд. по задължения. По-голямата част от увеличението спрямо настоящата година ще бъде погълнато от необходимостта да се заделят повече средства по структурните фондове, чрез които се плаща за проекти в страните членки.

Изпълнението на проектите навлиза в решителна фаза и е дошло време ЕС да изпълни задълженията си към общините и бенефициентите, поясни европейският комисар за бюджета Януш Левандовски.

ЕС планира да похарчи догодина повече пари за наука, за инфраструктура и за сигурността на границите си. Минимално е увеличението по политиките за догонване на по-напредналите държави. Средствата за земеделие са практически замразени, а предприсъединителните програми, на които разчитат държавите от Балканите - силно намалени.

Орязани са и разходите по инструмента за сътрудничество и развитие, чрез който ЕС подпомага 17 стратегически важни за него държави по света. Европейският сателитен комуникационен проект "Галилео" също е с чувствително намален бюджет. Повече от половината от средствата за пострадали от природни бедствия страни по света, също се пренасочват към други дейности

"Рестриктивната политика, която предлага Брюксел още веднъж ни напомня, че не може да се управлява, залагайки само на европейската солидарност. Не бива на разчитаме европейските пари да решават национални проблеми", коментира Калфин.

Дискусията по предложения от комисар Левандовски проект в бюджетната комисия показа, че депутатите ще настояват за по-ефективно изразходване на общите финанси, тъй като са недоволни от големите остатъци от предходни години.

"Трябва да е ясно, че занапред разходите ще се планират по-точно. В нашия случай това означава, че ако не можем да харчим парите, предназначени за нас, ще започнат да ни планират по-ниски суми", предупреди Калфин. Както е известно, до момента България е усвоила малко над 10% от заделените за нея евросредства до 2013 г.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата