В Шенгенския договор не е предвидена възможност за излизане. Това може да стане само при напускане на Европейския съюз, съобщи Европейската комисия по повод многобройните коментари, че Франция може да се самоизключи от безвизовото пространство, за да се защити от наплива на бежанци от Северна Африка, пропускани от Италия.
Става дума за около 25 000 души, които Рим снабдява с шенгенски визи и документи за самоличност и качва на влакове за Франция, Австрия или Германия. Проблемът беше дискутиран днес от италианския премиер Силвио Берлускони, който е домакин на френския президент Никола Саркози в Рим. Според някои медии двамата ще се опитат да се споразумеят за възстановяване на граничния контрол по общата им граница.
Европейската комисия предупреди, че затварянето на границите не е възможно. Единственото, което двете страни могат да направят, е временно да възобновят граничните проверки на желаещите да ги прекосят. Това обаче може да се въведе само върху част от границата и за много кратък период.
Шенгенското споразумение позволява разполагане на граничари във вътрешността на зоната, само при големи спортни събития като Олимпиади и футболни първенства, или при срещи на върха заради гарантирането на сигурността на участниците.
Ако държава възобнови граничния контрол, а се окаже, че не е имала основания, Брюксел може да я съди и да получи огромни компенсации за нарушаване на европейското право.
Европейската комисия предупреди днес страните да не предприемат едностранни действия, но всъщност тя няма възможност да ги спре, тъй като безвизовата зона се управлява от страните членки, а системата за санкции на комисията е твърде бавна.
На 4 май комисията ще даде указания и тълкувания за прилагането на члена от шенгенското споразумение, отнасящ се до възстановяването на граничния контрол.
Дотогава Брюксел ще се придържа към позицията, че става въпрос за проблем между Франция и Италия, свързан с интерпретацията на договора, който не застрашава съществуването на шенгенското безвизово пространство.
До конфликта между Рим и Париж се стигна, след като Италия започна да издава 3 и 6-месечни шенгенски визи на имигрантите, нахлуващи през остров Лампедуза на нейна територия. Смята се, че броят им е над 25 000.
Временните визи им позволяват да се движат свободно на територията на 25-те шенгенски държави. В допълнение Рим започна да дава на имигрантите документи за самоличност и да им купува билети за международните влакове.
Френското правителство оспорва тези действия, настоявайки, че е недопустимо бежанците да получават документи за самоличност от италианските власти, вместо от властите на страните, от които идват.
Италия пристъпи към едностранни действия, след като вътрешните министри от ЕС отказаха преди 10 дни да задействат директивата за временното убежище. Тя би задължила всички европейски държави, включително България, да приемат всички бежанци от определена държава, в която има военен конфликт, както и да им осигурят подслон и храна.
Говорител на комисията изрично поясни, че в очаквания на 4 май документ, свързан с Шенген, няма да става дума за членството на България и Румъния.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.